Gündem

Brüksel’de 19 Kasıma Kadar Cuma Namazı Kılınmayacak

Koronavirüs yayılmasına tedbir olarak Brüksel bölgesel hükümeti, kilise, cami ve sinagog gibi ibadethanelerde cemaatle ibadetin 19 Kasım’a kadar yapılmayacağını bildirdi.
27 Ekim 2020
Belçika’da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) vakalarındaki büyük artış üzerine, federal hükümetin aldığı önlemlerin yanında bölgesel hükümetler de yeni tedbirler alıyor. Başkent Brüksel ve Valon bölgesinde 22.00-06.00'da sokağa çıkma kısıtlamasının uygulanması kararlaştırıldı.

Belçika’da yeni tip koronavirüs vakalarındaki büyük artış üzerine, federal hükümetin aldığı önlemlerin yanında bölgesel hükümetler de yeni tedbirler alıyor.

Alınan tedbirler, başkent bölgesindeki camileri de kapsıyor. Camilerde 19 Kasım tarihine kadar cuma namazları kılınmayacak.

Belçika İslam Temsil Kurulu’ndan yapılan açıklamada, Brüksel bölgesinde bu haftadan itibaren cuma namazlarının kılınmayacağı duyuruldu.

Camilerde vakit namazları ise sosyal mesafe kuralları uygulanarak kılınabilecek. Ancak bir camide mekanların durumuna göre en fazla 200 kişi cemaatle namaz kılabilecek. Öte yandan cenaze namazları 15 kişi ile sınırlandırılırken, dini nikahlara da 5 kişi katılabilecek.

Ülkede Brüksel haricinde Valon ve Flaman bölgelerinde ise camiler vakit namazları ve Cuma namazı için açık kalmaya devam edecek.

Salgında Avrupa’da nüfusa oranla ölüm oranının en yüksek olduğu ülke olan Belçika’da son 24 saatte vaka sayısı 15 bin 622 olmuştu.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş