Dünya

Çinli Şirket Huawei “Uygur Alarmı” Veren Sistem Yaptı

Milyonlarca Uygur’u toplama kamplarında tutan Çin’de teknoloji devi Huawei, Uygurları tespit ettikten sonra “Uygur Alarmı” veren bir yüz tanıma sistemi geliştirdi.
11 Aralık 2020
Yüz tanıma programı sonrasında sistem "Uygur Alarmı" veriyor

Çin’in dünyaca meşhur iletişim ve teknoloji devi Huawei’nin Uygurları tespit edebilen bir yüz tanıma sistemi geliştirdiği ileri sürüldü. Washington Post gazetesinin, Çin’in yapay zeka ile insanları takip programı hakkındaki bir rapora dayandırdığı haberine göre, program, yüz tanıma sistemi ile Uygur olduğu tespit edilen kişileri emniyet güçlerini alarm vererek uyaracak.

Habere göre, Huawei temsilcileri tarafından imzalanan bir belgede, 2018 yılından beri, yüz tanıma şirketi Megvii ile yapay zekayla çalışan ve insanları, yüzlerini tarayarak tespit eden kameralar üzerine çalışmalar yapıldı. Çin yönetimi bu yüz tanıma programının nasıl çalıştığını da test etti.

Raporun Huawei’nin kendi sayfasında yayımlandığı ancak Washington Post gazetesinde haber yapılmasından sonra sayfadan kaldırıldığı belirtiliyor.

Yüz tanıma sistemi, bir kaç yıldır milyonlarca mensubunun toplama kamplarına gönderildiği bir Uygur’u tespit etmesi hâlinde hemen alarm veriyor. Gazete yüz tanıma programının bu şekilde “Uygur Alarmı” verdiğini ifade etti.

Ünlü Futbolcu Griezmann Protesto Etti

Haberin yayılması üzerine Dünyaca ünlü futbolcu Antoine Griezmann, Çin’in Doğu Türkistan’daki faaliyetleri nedeniyle Çinli teknoloji devi Huawei ile reklam anlaşmasını iptal ettiğini duyurdu.

Kişisel Instagram hesabından da açıklama yapan Griezmann, “Huawei’nin yüz tanıma yazılımı kullanarak “Uygur uyarısı “geliştirilmesine katkıda bulunduğuna dair güçlü şüphelerin ardından, bu şirketle ortaklığımı derhal sonlandırdığımı duyuruyorum. Huawei’yi bu suçlamaları basitçe reddetmeye değil, bu kitlesel baskıyı kınamak için mümkün olan en kısa sürede somut adımlar atmaya ve insan haklarına saygıya katkıda bulunmak için de etkisini kullanmaya davet ediyorum” ifadelerini kullandı. (c/aa)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş