ALMANYA
Gündem

Almanya’da Ordunun İçinde Aşırı Sağcılarla Bağlantılı Yapıların Bulunduğu Kanıtlandı

Federal Meclis Parlamento Kontrol Komitesinin raporunda, Alman ordusunda aşırı sağcılarla ilişkili yapıların bulunduğu ortaya kondu.
12 Aralık 2020
@aa

Almanya’da istihbarat teşkilatlarının faaliyetlerinden sorumlu Federal Meclis Parlamento Kontrol Komitesinin (PKGr) araştırmasında, Alman ordusunda aşırı sağcılarla ilişkili yapıların bulunduğu ispatlandı. Yüzlerce dosya incelenerek ve çok sayıda kişiyle konuşularak 2 yıl içinde tamamlanan raporda, Alman ordusunda ve diğer güvenlik birimlerinin içinde aşırı sağcılarla bağlantılı yapıların bulunduğu ortaya kondu.

Birbirleriyle yakın bağlantı içindeler

Raporda, Alman ordusunda ve güvenlik birimlerinki aşırı sağcıların birbiriyle yakın bağlantılar içinde olduğuna işaret edilerek, bu kişilerin internet üzerinden sosyal medya vasıtasıyla ve aynı zamanda silah borsalarında, atış eğitimi sırasında veya iş yerlerinde görüştükleri belirtildi. İnternet üzerinden yapılan sohbet ortamlarında bu kişilerin silahlara yönelik belirgin bir ilgisi olduğunun görüldüğüne dikkati çekilen raporda aşırı sağla mücadele konusunda Alman hükümetine özellikle istihbarat servislerinin birlikte çalışmasına ilişkin 8 maddelik önerler sunuldu.

“bu tür temasların sürdürülmesi kabul edilemez”

PKGr Başkanı ve Hristiyan Demokrat Birlik Partisi (CDU) Milletvekili Roderich Kiesewetter, Berlin’de yaptığı açıklamada, araştırma kapsamında ülkede darbe planlayan bir “gölge ordunun” varlığına ilişkin şimdilik kanıtların bulunmadığını belirtti. Kiesewetter, ancak Alman ordusunun ve diğer güvenlik birimlerinin içinde aşırı sağcı örgütlerle bağlantısı olanların bulunduğunu, bu tür temasların sürdürülmesinin kabul edilmez olduğunu kaydetti.(AA,C)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş