ALMANYA
Gündem

Almanya’da WhatsApp Hırsızlığı: Bu Koda Dikkat!

Almanya’da dolandırıcılar, vatandaşları yeni bir metotla WhatsApp uygulaması üzerinden ağına düşürmeye çalışıyor.
12 Aralık 2020
@Shutterstock

Almanya’da yeni bir dolandırıcılık metodu gün yüzüne çıktı. Dolandırıcılar, birçok kişinin WhatsApp hesabını bu metotla ele geçirmeyi hedefliyor. Kendileri, bu metot ile herhangi birisinin WhatsApp hesabını ele geçirdikten sonra, o hesapta bulunan kişilere sözde akraba veya arkadaş olarak bir kısa mesaj gönderiyor. Dolandırıların isteklerinin yerine getirilmesi durumunda ise mağdurlar, WhatsApp hesaplarını kaptırabiliyor.

“kodu bana iletebilir misin?”

Söz konusu dolandırıcılık metodu, gönderilen şu mesajla başlıyor: “Özür dilerim, sana yanlışlıkla 6 haneli kod içeren bir kısa mesaj gönderdim. O kodu bana iletebilir misin? Çok acil.” Bu durumda kesinlikle reaksiyon gösterilmemeli, bu mesaja cevap verilmemeli! Nedeni çok basit: Sizin, “akraba, arkadaş veya tanıdık” olarak bildiğiniz kişi, aslında bu kişilerin WhatsApp hesabını ele geçiren dolandırıcının ta kendisi.

“WhatsApp Hesapları Yasadışı İşlerde Kullanılabilir”

Aşağı Saksonya Eyaleti Suç Dairesi’nden konuyla ilgili yapılan açıklamada, suçluların ele geçirilen hesapların ne tür işlerde kullanıldığının henüz ortaya çıkarılamadığı ifade edildi. Fakat çalınan hesaplarla, kimliklerin çalınması, yasadışı içeriklerin (çocuk istismarı) gönderilmesi gibi suçların gerçekleştirilebileceği tahmin ediliyor.

Dolandırıcılar söz konusu Kod ile ne yapabilirler?

Kısa mesaj yoluyla alınan kod, aslında WhatsApp hesabının yeniden oluşturulması, daha doğrusu hesabın başka bir telefona aktarılmasını sağlayan bir araç. Bu durumda ise söz konusu kod, dolandırıcılar tarafından talep ediliyor. Bunun için dolandırıcılar, ele geçirmek istedikleri WhatsApp hesabının telefon numarasını tuşluyor. Size bu şekilde gelen kodu bu kişilere yollamanız durumunda, WhatsApp hesabınızın o kişinin telefonuna aktarılmasını onaylamış oluyorsunuz.

Kodu gönderdim, ne yapmalıyım?

Eğer size gelen onay kodunu dolandırıcılara kaptırdıysanız, büyük bir ihtimal WhatsApp hesabınıza erişiminizi kaybetmiş bulunmaktasınız. Öncelikle telefonunuzdaki kişileri hemen bir kısa mesajla uyarın ve durumdan haberdar edin. Ardından hesabınızı geri almayı deneyebilirsiniz. WhatsApp’in web sitesinde “çalınan hesaplar” ile ilgili tüm bilgilere ulaşabilirsiniz.(bb)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş