ALMANYA
Gündem

Almanya’da Koronavirüs ve Aşı Kaosu Yaşanıyor

Almanya'da büyük umutla başlayan aşılama kampanyası istenilen seviyeye gelmedi. Aşı temininde zorluklar yaşanıyor. Cumartesi akşamından bu yana 78 bin 109 kişiye aşı yapılabildi. Ülkede vaka ve ölüm rakamları zirveye ulaştı.
30 Aralık 2020

Almanya’da artan koronavirüs salgınına karşı en etkili önlemlerden biri sayılan aşılama kampanyası kaosa dönüştü. Ülkede vaka ve ölüm rakamları, koronavirüs salgının başlangıcından beri en çok etkilenen İngiltere, İtalya, İspanya ve Fransa’nın da önüne geçti. 450’den fazla aşılama merkezleri kurulan Almanya’da yeteri kadar aşı temin edilmedi. Eyaletlerde aşı için nasıl kayıt yaptırılacağı ve nasıl randevu alınacağı tam olarak bilinmiyor. Berlin eyaleti açtığı bir aşılama merkezini kapatmak zorunda kaldı. Amanya çapında Cumartesi akşamından bu yana 78 bin 109 kişiye aşı yapılabildi.

1129 aile yeni yıla yaslı girecek

Asi tedarikinin en erken Ocak ayının ilk 10 gününden sonra teminat altına alınacağı bildirilirken, Sağlık Bakanı Jens Spahn, Robert Koch Enstitüsü Başkanı Prof. Wieler ve Paul Ehrlich Enstitüsü Başkanı Prof. Cichutek ile birlikte bir basın toplatısı yaptı. Bakan Spahn, aşı ve aşılama sürecinde bazı sarsıntıların olduğunu kabul ederken özellikle yaşlı bakımevleri işletmecilerini suçladı ve biraz sabır istedi. Bakan Spahn yeni ölüm rakamlarını açıklarken “Maalesef, 1129 aile yeni yıla yaslı girecek. Bu sayılar virüsün ne kadar acımasız ve hâlâ saldırgan olduğunu gösteriyor. Ancak bu virüse karşı aşı bulunmuş olmasına ve aşıya başlanmış olmasına da sevinelim” seklinde konuştu. Bakan bazı aksaklıklar olsa da aşılama kampanyasından memnun olduğunu dile getirdi.

Berlin’de aşılama merkezi geçici olarak kapandı

Öte yandan başkent Berlin’de bir aşı merkezinin, aşılama talebinin düşük olması sebebiyle 4 Ocak’a kadar kapatılacağı açıklandı. Buna göre Berlin Treptow’daki aşı merkezi, 31 Aralık – 3 Ocak tarihleri arasında kapalı kalacak. “Berlin Aşılama Merkezleri” Basın Sözcüsü Regina Kneiding’e göre bunun nedeni, bu süre zarfında aşı olmak isteyenlerin az olması olarak açıklandı. Kneiding, konuyla ilgili, “Aşı dozlarını tespit etmemiz ve kaç kişinin geleceğini tam olarak bilmemiz gerekiyor” diye kaydetti. Rakamların pazartesi gününe kadar hazır olması öngörülüyor.

Robert Koch Enstitüsü Başkanı Prof. Wieler “Virüsün önünü hep birlikte keselim.” dediği konuşamasında aşının etkili olmasına rağmen gelecek aylarda da uzun süre mesafe, maske ve temizlik kurallarına uymanın gerekli olduğuna işaret etti.(ib,mk)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş