TÜRKİYE
Gündem

Türkiye’de Yurt Dışından Gelenlere “PCR Testi İbrazı Zorunluluğu” Başladı

Türkiye’de yurt dışından gelenlere "PCR testi ibrazı zorunluluğu" uygulaması hudut kapılarında ve havalimanlarında başladı.
30 Aralık 2020
@aa

Türkiye’de yurt dışından gelenlere “PCR testi ibrazı zorunluluğu” uygulaması hudut kapılarında ve havalimanlarında başladı. Gece yarısından sonra başlatılan uygulama kapsamında Edirne Sağlık Müdürlüğü ekipleri Kapıkule Sınır Kapısı’ndan Türkiye’ye giriş yapmak üzere gümrük sahasına gelen yolcuların PCR test sonuçlarını kontrol etti. Negatif test sonucu ibraz eden yolcular yollarına devam etti. PCR testi bulunmayan bazı yolcular ise geri döndü.

testi ibraz etmeyenler geri dönüş hakkını kullanabilecek

Uygulamaya göre, hudut kapısında testi ibraz etmeyenler geri dönüş hakkını kullanabilecek ya da Türkiye’de konaklayacaklarını beyan ettikleri ev otel gibi adreste karantina altına alınacak. Konaklayacak yeri olmadığını beyan edenler ise Sağlık Müdürlüğünün göstereceği yerlerde karantinaya alınacak. Karantinanın 7. gününde PCR testleri negatif çıkanlar için karantina süresi tamamlanmış sayılacak. Testi pozitif çıkanların tedavileri ise Sağlık Bakanlığının Kovid-19 rehberi doğrultusunda yapılacak. Gece yarısından sonra başlatılan uygulama kapsamında uçakla Türkiye’ye gelen tüm dış hat yolcuları da, çıkış istasyonundaki bilet ve bagaj işlemleri sırasında test sonuçlarını ibraz etti.

Uygulama mart ayı başına kadar devam edecek

THY’nin sosyal medya hesabından yapılan açıklamada, “Yurt dışı çıkışlı, Türkiye varışlı veya Türkiye aktarmalı olarak başka bir ülkeye yapılacak uçuşlarda, uçuşların gerçekleştirildiği ülkelerin yerel tarih ve saatleri ile 30 Aralık 2020 saat 00:00 itibarıyla, Türkiye’deki regülasyon gereği, uçuş saatinden maksimum 72 saat önce numunesi verilmiş olan negatif PCR testinin ibraz edilmesi gerekmektedir. Altı yaş altı yolcularımız için test sonucu ibraz etme zorunluluğu bulunmamaktadır.” ifadeleri kullanıldı.

Açıklamada “Basılı olarak ya da dijital ortamdaki negatif PCR test sonucunu ibraz etmeyen yolcularımız, uçuşa kabul edilmeyecektir.” denildi.(AA,C)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş