TÜRKİYE - ALMANYA
Gündem

Türkiye – Almanya Arasında Otomatik Bilgi Paylaşımı 31 Aralık’ta Başlıyor

Türkiye ile Almanya arasında otomatik bilgi transferi 31 Aralık 2020'de başlıyor.
19 Ağustos 2020
@shutterstock

Türkiye – Almanya Arasında Otomatik Bilgi Paylaşımı Alman Maliye Bakanlığı’ndan (BMF) yapılan 1 Temmuz 2020 tarihli yazılı açıklamaya göre, Türkiye ile Almanya arasında otomatik bilgi transferinin 31 Aralık 2020 tarihinde başlayacağı duyuruldu. Buna göre Almanya ile Türkiye arasında 2019 yılının hesap sahipleri, hesap özetleri, faiz, kâr payı ve satış kârları gibi gelir bilgilerinin paylaşılacağı kesinleşmiş oldu. Maliyenin, şüphe duyduğu durumlarda ise daha önceki yılların geliri hakkında tahmin veyahut ek bilgi talep edebileceği kaydedildi.

Türkiye İle İşleyiş Nasıl Olacak?

Türkiye’de bankalar, paylaşılması gereken bilgileri merkezî bir kuruma iletecek. Bu bilgiler bunun ardından bu kurum tarafından Alman Merkez Vergi Dairesi’ne iletilecek. Burada ise 2019 yılı için Türkiye’deki gelirlerin Almanya’daki vergi beyanlarında geçerli şekilde beyan edilip, vergisinin ödenip ödenmediği incelenecek.

Otomatik Bilgi Transferi

Otomatik bilgi transferi anlaşması 2014 yılında vergi kaçakçılığı ve kara para aklamayı önlemek amacıyla imzalandı. Şu anda yaklaşık 100 ülke arasında paylaşımlar devam ediyor. Hesap sahipleri, hesap özetleri, faiz, kâr payı ve satış kârları gibi bilgiler paylaşılıyor. Otomatik bilgi paylaşımı, 31 Aralık 2020 tarihinden itibaren Almanya ile Türkiye arasında ilk kez uygulamaya geçecek.(c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Brüksel Hitabet Yarışmasını La Vertu İslam Okulu Öğrencileri Kazandı

Brüksel parlamentosunun okullar arasında düzenlediği hitabet yarışmasını, La Vertu (Erdem) okulu öğrencilerinden Assia ve Zineb kazandı. Yarışma ile, öğrencilerin bir konuya hazırlanarak öz güvenleri ile fikirlerini ortaya koyma ve kendi fikirlerini savunabilme kabiliyeti kazanmaları amaçlanıyor.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş