ALMANYA
Toplum

Almanya’da Çocuklu Ailelere Yeni Korona Yardımı

Almanya’da çocuklu ailelere, okulların kapalı olması nedeniyle yeni korona yardımı yapılacak.
07 Ocak 2021
@Shutterstock

Almanya’da okulların kapalı olması nedeniyle yeni korona yardımı başlatılıyor. Buna göre evde çocuklarına bakmak zorunda olan velilere gün başı, çocuk hastalık parası ödenecek. Normalde 10 günle sınırlandırılan bu yardım, bu döneme özel 20 güne çıkarılacak. Tek ebeveynli ailelerde ise bu sınırlandırma, 40 güne yükseltilecek. Yeni yardım ile maaşın yüzde 90’ına kadar ödenebilecek. Söz konusu uygulama ile maaşın yüzde 90’ına kadar yardım yapılabilecek. Buna göre örnek olarak 2 bin Euro maaş alan bir kişi, 1800 Euro alabilecek.

Başvuruların Nasıl Yapılacağı Belirsiz

Öte yandan bu yardımın pratikte nasıl uygulanacağı ise merak konusu. Normal şartlarda ebeveynlerin, söz konusu çocuk hastalık parasına hak kazanmak için, sağlık sigortasına çocukla ilgili bir hastalık raporu vermesi gerek. Söz konusu yeni “çocuk hastalık parası”na hak kazanmak için ise çocukta herhangi bir hastalık söz konusu olmayacağı için, başvuruların nasıl yapılacağı henüz bilinmiyor.

“Sağlık sigortaları ebeveynlere inanmak zorunda”

Başvuruların nasıl yapılacağı konusuyla ilgili açıklamalarda bulunan Avukat Michael Fuhlrott, “Sağlık sigortaları, anne babaların sözlerine inanmak durumunda olacak gibi gözüküyor. Yoksa yardım başvuruları uygulanamaz hâle gelir.” diye kaydetti.(bb)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş