Dünya

Çin Yönetimi Uygur Kadınların Kısırlaştırılmasını Savundu: “Çocuk İmal Makinaları Olmalarını Önledik!”

Çin yönetimi, Doğu Türkistan'da Uygur nüfusun düşüşünün gerçekleştirildiğini kabul etti. Çin'in ABD'deki Büyükelçiliği, Uygur kadınların "üreme sağlıklarının ilerletildiğini" öne sürerken, yine Çin kaynaklı bir araştırmada "Uygur kadınların çocuk yapmamak için özgürleşmelerine yardımcı olunduğu" iddia edildi.
09 Ocak 2021

Çin’in Amerika Birleşik Devletleri Büyükelçiliğinin resmi Twitter hesabından yapılan bir açıklamada, Doğu Türkistan’da Uygur kadınların zorla kısırlaştırılması, kadınların “Çocuk imal makinaları olmaktan kurtarıldıkları” şeklinde açıklandı.

Çin Büyükelçiliğinin bu açıklaması tüm dünyada büyük tepki çekti. Elçiliğin Twitinde, “aşırılığın ortadan kaldırılması sürecinde, Uygur kadınların zihinlerinin özgürleştirildiği, üreme sağlıklarının da ilerletildiği” gibi, alay edici bir ifade kullanıldı. Ancak, Çin Büyükelçiliğinin bu paylaşımı Twitter tarafından kaldırıldı.

Üreme sağlıklarının ilerletilmesi ile Uygur kadınların “Çocuk imal makinaları olmaktan kurtarıldıkları” yönündeki iddia ise Çin tarafından yapılan bir araştırmanın haberine link gösterilerek belgelenmek istendi.

İlgili linkte, Doğu Türkistan’da, 2017 yılından beri uygulanmakta olan “etkin ve doğru doğum kontrol politikaları” sonucunda Uygur nüfusunun nasıl azaltıldığına dair bilgiler bulunuyor.

Haber’de ayrıca Alman araştırmacı Adrian Zenz’e de atıfta bulunularak, Uygur nüfusunun azaltmasının, Uygur kadınlara uygulanan zoraki kısırlaştırma sonucunda olmadığı, aksine, Uygur kadınların çocuk yapmamak için özgürleşmelerine yardımcı olunduğu iddia ediliyor.

Araştırmacı Adrian Zenz’den ise Çin’in ABD Büyükelçiliği Twitinin altına “Soykırım uyguluyorsunuz.” şeklinde kısa bir yorum geldi.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş