Gündem

“Fransa’da Müslümanlar Başarılı Olsa Bile Dışlanıyor”

Fransa'da Müslümanlar endişe içinde yaşıyor. Ülkede toplumsal tolerans artsa da Müslümanlar söz konusu olunca toplumsal tolerans azalıyor.
11 Ocak 2021

Fransa’da aşırı sağcıların toplumu yönlendirmeye başlaması ve Nicolas Sarkozy’nin iktidara gelmesinden sonra ükede Müslümanlara karşı ayrımcılığın ve düşmanlığın arttığı tespit edildi. Sosyolog Farhad Khosrokhavar’in yaptığı son tespitlere göre, Fransa’da toplumsal olarak tolerans giderek artarken, bu artış, Müslümanlar söz konusu olunca sürekli zikzaklar çiziyor.

Alman yayın kuruluşu Deutschlandfunk’da yayımlanan bir habere göre, sosyolog Farhad Khosrokhavar en son Müslümanlar arasında bir araştırma yaptı. Araştırmada kendilerine soru sorulan Müslümanların hep endişeli durduklarını ve söyledikleri şeylerin kendileri aleyhine kullanılabileceğini düşündüklerini söyledi. Farhad Khosrokhavar “Müslümanlar, kendilerinin sürekli suçlu muamelesine tabi tutulduklarını düşünüyor.” dedi.

Farhad Khosrokhavar ayrıca, Müslümanların başarılı olsalar da Fransız toplumunda kabul görmediğini, dışlandığını ve bu yüzden de toplumsal ilişkileri çok olmayan iş alanlarına yöneldiklerini ifade etti.

Çifte Standart

Ülkede Müslümanlara karşı resmi tutumun da çok çelişkili olduğuna dikkat çeken bir başka sosyolog Vincent Tiberj, buna, ülkede (Müslüman) bir erkeğin birden fazla kadınla evli olmasının (poligami) yasaklanması için yasa tasarısı hazırlanmasını örnek gösterdi.

Zira Emmanuel Macron’un önce Kadın-Erkek Eşitliği Müsteşarı olan şimdi de Vatandaşlık İşleri Sorumlusu olan Marlène Schiappa poligamiyi telin ederken, buna karşılık özgürlükler adına, “trouples” denilen ve 3 ayrı çiftin birbirleriyle evli gibi yaşamasını öngören üçlü evliliği savunuyor. Sosyolog Vincent Tiberj, bunun Müslümanlar aleyhine ayrımcı tutum olduğunu ifade ediyor ve üstelik Fransa’da poligaminin Müslümanlar arasında kabul edilmediğinini gösterecek kadar nadir olduğunu ifade ediyor.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Fransa’daki İslami Kuruluşlar: “Cumhurbaşkanına Sunulan Metin, Müslümanları Suçlayıcı ve Ötekileştirici”

Fransa’da bir süredir tartışılan, Ulusal İmamlar Konseyi İlkeler Tüzüğü’ne imza atmayan Millî Görüş Fransa İslam Konfederasyonu, Fransa'daki Türk Müslüman Dernekleri Koordinasyon Komitesi ve Tebliğ Federasyonu ortak bir açıklama yaptı. İslami kuruluşlar, prensipte imamlar konseyi projesini desteklemekle beraber Macron'a sunulan metnin Müslümanları suçlayıcı ve ötekileştirici ifadeler içerdiğini açıkladı.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş