Gündem

Almanya Aşı Mecburiyetini Tartışıyor

Almanya'da aşılanmaya karşı isteksizliğin artması üzerine Bavyera Eyalet Başbakanı Markus Soder, Alman Etik Kurulu'nun bazı gruplara aşı mecburiyeti getirmesini istedi. Soder ayrıca, ülkede aşı üretimi için devletin gerekirse ilaç şirketlerine para ödemesi gerektiğini söyledi.
12 Ocak 2021
@Shutterstock

Koronavirüse karşı alınan tedbirlerin daha da sertleştirilmesini öneren Almanya’nın Bavyera Eyalet Başbakanı Markus Söder şimdi de ülke çapında aşı mecburiyetini gündeme getirdi.

Yaşlı ve Bakımevlerindeki bakıcılar arasında aşı olmaya karşı çıkanların oranlarının yüksek olduğunu ifade eden Bavyera Başbakanı Söder, aşılanmanın aynı zamanda bir vatandaşlık yükümlülüğü olduğunu söyledi. Toplumda aşılanmaya teşvik amacıyla aralarında sanat, spor ve siyaset dünyasından ünlülerin de bulunduğu bir devlet kampanyası yapılabileceğini de söyleyen Söder, hangi gruplara aşı mecburiyeti getirileceği meselesinin Almanya Etik Kurulu tarafından kararlaştırılmasını istedi.

İLAÇ İTTİFAKI KURULSUN

Bavyera Eyalet Başbakanı Markus Söder, ülkede koronavirüse karşı aşı temininin gecikmesi üzerine bir aşı ittifakı kurulmasını istedi. Soder, ilaç şirketleri ile görüşmeler yapılarak, Almanya’nın çeşitli yerlerinde yeterince aşı üretimi apılabilmesi için bir kampanya başlatılması üzerinde duran Söder gerektiği durumlarda devlet tarafından ilaç firmalarına ödeme yapılabileceğine de vurgu yaptı.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş