HOLLANDA
Gündem

Hollanda Hükûmeti İstifa Etti

Hollanda’da hükûmet, vergi dairesinin gelir incelemesi sisteminde hukuka aykırı davrandığı gerekçesi ile istifa etti.
15 Ocak 2021
@Facebook

Hollanda basınında çıkan haberlere göre, Özgürlük ve Demokrasi İçin Halk Partisi (VVD), Hristiyan Demokratlar Birliği (CDA), Demokratlar 66 (D66) ve Hristiyan Birlik Partisinden (CU) oluşan koalisyon hükümetinin istifa ettiği belirtildi. İstifa sebebinin, vergi dairesinin gelir incelemesi sisteminde hukuka aykırılık yapıldığı gerekçesiyle olduğu ifade edildi. Başbakan Mark Rutte, Kral Alexander’a, hükûmetin istifasını resmen sunarken, koalisyon hükûmetinin, 17 Mart’ta yapılacak olan genel seçime kadar geçici hükümet olarak devam edeceği belirtildi. Bu durumun, yeni tip koronavirüs (Kovid-19) ile ilgili alınan kararları etkilemeyeceği kaydedildi. Ekonomi Bakanı Eric Wiebes’in ise görevinden istifa ettiği ve geçici hükûmette de görev almayacağı bilgisi paylaşıldı.

“Benzeri görülmemiş adaletsizlik”

Hükûmet haftalık bakanlar kurulu toplantısında, Temsilciler Meclisi tarafından kurulan araştırma komisyonunun çocuk bakımı ödeneğinde yapılan yanlışlıkları içeren “Benzeri görülmemiş adaletsizlik” başlığını verdiği raporun siyasi sonuçlarını tartışmak için bir araya gelmişti. Hollanda Parlamentosu tarafından kurulan araştırma komisyonu 17 Aralık 2020’de, çocuk bakım yardımı alan binlerce ailenin, devlet görevlileri tarafından yanlışlıkla “sahtekar” diye yaftalandığını ve bu aileler hakkında işlem yapıldığını ortaya çıkarmıştı.

Komisyonun hazırladığı raporda, çocuk bakım yardımı alan aileler hakkında yapılan gelir incelemelerinde devlet görevlilerinin hata yaptığı belirtilmiş, bu hatalar sonucunda binlerce ailenin haksız şekilde “sahtekar” diye yaftalandığı ve ödeneklerinin kesildiği bildirilmişti. “Benzeri görülmemiş adaletsizlik” başlığı verilen raporda, vergi dairesinin gelir incelemesi sisteminde hukuka aykırılık yaptığı kaydedilmişti.  Raporda, birçok aile hakkında “sahtekarlık” soruşturması açıldığına işaret edilmişti.(AA,C)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş