Almanya
Gündem

Almanya Başbakanı Angela Merkel: “Salgının Yeni Dönemine Giriyoruz”

Almanya Başbakanı Angela Merkel, yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) mutasyona uğramış türlerinin artmasından dolayı salgında üçüncü dalganın oluşabileceği uyarısı yaptı.
28 Şubat 2021
Almanya Başbakanı Angela Merkel @aa

Aralık 2019’dan beri tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını geçirdiği mutasyonlarla endişe yaratmaya devam ediyor. Almanya Başbakanı Angela Merkel, Frankfurter Allgemeine Zeitung gazetesine verdiği röportajda, 2020’nin Aralık ayı sonunda Alman sağlık sisteminin acil durumun eşiğinde bulunduğunu hatırlatarak, bugün ise enfeksiyon sayılarının çok daha düşük olduğuna ve Kovid-19’dan kaynaklı ölümlerin de azaldığına dikkati çekti.

“MUTASYON, İLK ORTAYA ÇIKAN VİRÜSÜN YERİNİ ALACAK”

Kovid-19 tedbirlerinin adım adım gevşetilmesinin düşünülebileceğini ifade eden Merkel, “Gevşetilme daha bulaşıcı olan mutasyonlar olmazsa nispeten kolay olabilir. Bunlardan (mutasyonlardan) dolayı şimdi üçüncü dalganın oluşabileceği, salgının yeni dönemine giriyoruz. İngiltere kaynaklı mutasyon daha agresif ve ilk ortaya çıkan virüsün yerini alacak. Üçüncü bir dalganın tüm Almanya’da yeni bir kapanmayı gerektirmemesi için şimdi akıllıca ve dikkatli bir şekilde ilerlememiz lazım.” ifadelerini kullandı.

Salgını tamamen kontrol altına almanın birkaç ay daha süreceğini belirten Merkel, “Aşılar etkisini gösterirse, firmalar bize taahhüt edildiği gibi üretir ve tedarik ederlerse o zaman birkaç ay sonra sürü bağışıklığına çok yakın oluruz.” değerlendirmesinde bulundu.

ALMANYA’DA KOVİD-19 TEBDİRLERİ GEVŞETİLİYOR

Almanya’da okullarda 22 Şubat’tan itibaren yüz yüze eğitime geçilmişti. Okullarda hızlı korona testleri hakkında açıklama yapan Federal Sağlık Bakanı Jens Spahn, testlerin özellikle okullarda güvenli bir günlük yaşama katkı sağlayabileceğini belirtmişti. Spahn, ilkokul çocuklarının sosyal mesafe ve hijyen kurallarına riayet etmede yaşları gereği daha fazla zorlanması nedeniyle, aşılamada okullarda görev yapan öğretmen ve eğitimcilere öncelik tanınacağını da açıklamıştı. (AA,C)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş