Fransa
Gündem

Fransa’da Düzensiz Göçmenler Yaşam Mücadelesi Veriyor

Fransa, düzensiz göçmenlerin içinde bulunduğu kötü koşullara karşı "duyarsız" kalmakla ve yeterli önlem almamakla eleştirilirken, Calais kentinde kaderlerine terk edilen düzensiz göçmenler yaşam mücadelesi veriyor. 
01 Mart 2021
Fransa, düzensiz göçmenlerin içinde bulunduğu kötü koşullara karşı "duyarsız" kalmakla ve yeterli önlem almamakla eleştirilirken, Calais kentinde kaderlerine terk edilen düzensiz göçmenler yaşam mücadelesi veriyor. Calais'te "Jungle" olarak bilinen ve yaklaşık 8 bin kişinin kaldığı düzensiz göçmen kampı 2016'da dağıtıldı. Ancak hükümetin kampı dağıtma kararından sonra değişik merkezlere gönderilen düzensiz göçmenlerin bir kısmı, buradaki şartların olumsuzluğu ve kapasite yetersizliği nedeniyle Calais'e geri döndü. (AA )

Fransa’nın Calais kentinde “Jungle” olarak bilinen ve yaklaşık 8 bin kişinin kaldığı düzensiz göçmen kampı 2016’da dağıtıldı. Ancak hükûmetin kampı dağıtma kararından sonra değişik merkezlere gönderilen düzensiz göçmenlerin bir kısmı, buradaki şartların olumsuzluğu ve kapasite yetersizliği nedeniyle Calais’e geri döndü.

Uluslararası arenada demokrasiyi ve insan haklarını savunan Fransa, ülkedeki sivil toplum kuruluşlarınca düzensiz göçmenlerin maruz kaldığı kötü koşullara ilişkin yetersiz adımlar atmakla ve onların sorunlarına karşı “duyarsız” kalmakla eleştiriliyor. Calais’te hali hazırda çoğunluğu Sudanlılar ve Afganlardan oluşan yaklaşık 800 düzensiz göçmen bulunuyor. Düzensiz göçmenler, yatacak yer, tuvalet, banyo ve yiyecek gibi temel insani ihtiyaçlara çok yetersiz düzeyde sahip olarak şehir merkezinin dışında farklı noktalarda yol kenarlarında yeşillik alanlarda yaşıyor.

TEK UMUTLARI, DAHA İNSANİ ŞARTLARDA YAŞAYABİLMEK

Düzensiz göçmenler, kentteki sivil toplum kuruluşlarının verdiği yemeklerle ancak karınlarını doyurabiliyorlar. Göçmenler dere suyuyla ellerini ve yüzlerini yıkıyor, bazıları da bu suyla abdest alarak namaz kılıyor. Buradaki düzensiz göçmenlerin tek umutları, daha insani şartlarda yaşayabileceklerini düşündükleri İngiltere’ye gidebilmek. Calais’teki düzensiz göçmenlerin bir kısmı da şehrin merkezinde köprü altlarında derme çatma çadırlarda kalıyor.

Görgü tanıkları, polisin neredeyse her gün buraya gelip göçmenleri uzaklaştırmak istediğini ve zaman zaman biber gazıyla da müdahale ettiğini söyledi. Düzensiz göçmenler de burada çok zor şartlar altında yaşadıklarını, imkanların çok sınırlı olması nedeniyle İngiltere’ye gitmek istediklerini ifade etti. Bununla beraber, düzensiz göçmenlerin, Fransız yetkililerin görmesi halinde İngiltere’ye gidişlerinin riske gireceği endişesiyle kamera ve mikrofon karşısına çıkmak istememeleri dikkat çekti.

“BURADAKİ ŞARTLAR ÇOK ZOR, ÜSTESİNDEN GELEMİYORUZ”

Şehir merkezindeki köprü altında derme çatma çadırda yaşam mücadelesi veren Sudanlı İbrahim, yiyecek ve içecek konusunda kendilerine yardım edildiğini ancak barınacak yer konusunda sorun yaşadıklarını belirtti. “Yetkililer, çadır kurmamıza izin vermiyor. Üstelik soğuk, kar ve yağmurla durum daha da zorlaşıyor. Bu hava şartlarına alışık değiliz, Afrika gibi değil burası.” diyen İbrahim, İngiltere dışındaki Avrupa ülkeleri göçmenlere oturum belgesi vermediği için İngiltere’ye gitmek istediklerini söyledi. İbrahim, “Buradaki şartlar çok zor, üstesinden gelemiyoruz. Göçmenler olarak toplu taşıma araçlarını kullanma konusunda da zorluk yaşıyoruz. Yürümek ve yiyecek bulmak zorunda kalıyoruz. Çok olay yaşıyoruz.” ifadesini kullandı.

AA

GÖÇMENLERİN ZORLU YAŞAM KOŞULLARI

Sivil toplum kuruluşu Utopia 56 Koordinatörü Pierre Rocque, yaptığı açıklamada, dernek olarak düzensiz göçmenlere yönelik yardımlar yaptıklarını ve sağlık sorunlarıyla ilgilendiklerini söyledi. Calais ve çevresinde şu anda yaklaşık 800 düzensiz göçmenin bulunduğunu ifade eden Rocque, şunları kaydetti: “Durumları oldukça dramatik. Geçici kamplarda yaşıyorlar. Bu kamplar 48 saatte bir polis tarafından tahliye ediliyor. Özel eşyalara el konulabiliyor ve çalınabiliyor. Polis bazen geceleri gelip onları uyandırıyor. (Göçmenlere yönelik) Fiziki ve psikolojik taciz söz konusu. Bu aralar hava şartları çok kötü ancak bu, polisin çadırları almasını engellemiyor” dedi.

“DÜZENSİZ GÖÇMENLER KISIR BİR DÖNGÜNÜN İÇİNDE”

Rocque, polisin düzensiz göçmenlere kötü muamelede bulunduğuna işaret ederek “Polis 48 saatte bir sabahları aynı saatte geliyor, göçmenleri zorla uyandırıyor ve çadırları 20-30 metre farklı yere taşımasını istiyor. O sırada orada bulunmayanların çadırlarına el konuluyor.” ifadesini kullandı. Bunların sıkça tekrarlanmasının düzensiz göçmenleri yorduğunu aktaran Rocque, “Polis geceleri bazı kamplara da gidiyor ve bazen biber gazı kullanıyor.” diye konuştu. Rocque, Fransa’nın ve hükümetin düzensiz göçmenlere yönelik yeteri kadar çalışma yapmadığını belirterek “Bu bir utanç. Yetkililer bir şeyler yapıyor ancak gerçekten minimum seviyede.” yorumunu yaptı.

Calais Belediyesinin göçmenler için yaptırdığı tuvaletlerin geçen hafta sonu yandığını, tuvaletler yeniden yaptırıldığını ancak yarısının yenilendiği ifade eden Rocque, Fransız yetkililerin düzensiz göçmenlere verdiği yiyecek ve içeceğin sınırlı olduğunu belirtti. Utopia 56’nın diğer koordinatörü Siloe Medriane, “Calais’te durum aynı. (Düzensiz göçmenler) Barınacak yerlere yerleştiriliyor sonra sokaklara bırakılıyorlar. Bu bir döngü halinde devam ediyor.” değerlendirmesinde bulundu. (AA,C)

 

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş