ALMANYA
Gündem

Başörtüsüyle Fitness Salonuna Alınmamıştı: 1000 Euro Tazminat Hakkı Kazandı!

Almanya’nın Hamburg kentinde başörtüsü sebebiyle spor salonuna alınmayan Müslüman kadın, 1000 Euro tazminat hakkı kazandı.  
04 Mart 2021
@Shutterstock

Almanya’nın Hamburg şehrinde Yerel Mahkeme, Müslüman bir kadının spor salonuna başörtüsü sebebiyle alınmamasının ardından açtığı davayla ilgili kararını verdi. Buna göre spor salonunu 1000 Euro tazminat ödemeye tabii tuttu.

“Çok büyük bir adım”

Alınan kararla ilgili açıklamalarda bulunan Müslüman kadın, “Bu karar benim için çok büyük bir adım.” diye kaydetti. Ümidinin, diğer spor salonlarının da başörtüsü ile alakalı kendi salonlarıyla ilgili durum değerlendirmesi yapmaları yönünde olduğunu sözlerine ekledi. “Özellikle başörtüsü bağlamında Müslüman karşıtı ırkçılık o kadar çok ve günlük yaşanıyor ki, her zaman kendimi koruyamıyorum ve bu yüzden benim için bu olayla alakalı başarılı olmam çok önemliydi.” ifadelerini kullandı.

Neler yaşanmıştı?

Şubat 2020’de söz konusu mağdur Müslüman kadın, deneme antrenmanı yapmak üzere gittiği spor salonuna alınmamış ve kendisine, sigorta ve hijyen sebeplerinden ötürü başörtüsünü çıkarması gerektiği belirtilmişti. Ayrıca yaşanan olay sonrası da mağduır kadına salon tarafından bir yazı gönderilmiş, başörtüsünün güvenlik nedenlerinden ötürü yasaklandığını, bunu kabul etmesi gerektiği ve ırkçılığın söz konusu olmadığı ifade edilmişti.(bb)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş