ALMANYA
Gündem

Bild’in Göçmenleri Suçlayan Haberine RKI’den Yalanlama

Almanya’da Bild gazetesinde yer alan göçmenleri suçlayıcı haberle ilgili Robert Koch Enstitüsü’nden yalanlama geldi.
04 Mart 2021
Robert Koch Enstitüsü Başkanı Prof. Dr. Lothar Heinz Wieler @Facebook

Almanya’da Bild gazetesinde yer alan habere göre, Robert Koch Enstitüsü Başkanı Lothar Wieler ile çeşitli hastane başhekimlerinin bir toplantı düzenledikleri kaydedildi. Haberde, söz konusu toplantıda Almanya’da son üç ayda yoğun bakımda yatan hastaların yaklaşık yarısının, entübe edilen hastaların da yüzde 90’ının göçmen kökenli olduğunun ortaya çıktığı iddia edildi. Doktorların, hükûmetin salgınla ilgili göçmenleri bilgilendirmede yetersiz kaldığınının belirtildiği haber ayrıca bir hastane yöneticisinin, “Biz kendi aramızda bu tür hastaları, ‘iletişim engeli olan hastalar’ olarak tanımlama kararı aldık. Onlara ulaşamadığımız görülüyor” diye konuştuğu iddia edildi.

“gerçeği tam manasıyla yansıtmıyor”

Konuyla ilgili Robert Koch Enstitüsü’nden (RKI) yapılan açıklamaya göre ise Bild gazetesinde yer alan haberin gerçeği tam manasıyla yansıtmadığı ifade edildi. Bir RKI Sözcüsü konuyla ilgili konuşurken, “Bu sayılar sadece üç büyük şehirdeki üç yoğun bakımla alakalı idi ve tüm Almanya genelini kapsamıyordu.” diye kaydetti. Bununla alakalı net verilerin de mevcut olmadığının altını çizdi.

“ırkçı bir kampanyaya dönüştürülmesi iğrenç”

Öte yandan konuya ilgili siyasilerden de eleştriler gecikmedi. Buna göre Yeşiller Partisi Başkanı Göring-Eckhard, “Dini ve paralel yapıları, yoğun bakımlarındaki yoğunluğa gerekçe göstermek yerine, sosyal statü ve ağır korona gidişatınındaki bağlantıyı nasıl engelleriz sorusu ciddi bir şekilde tartışılmalı.” ifadelerini kullandı. Sosyal Demokratlar Partisi’nden Karamba Diaby de benzer ifadeler kullandı. Sol Parti Milletvekili Niema Movassat da bu durumun ırkçı bir kampanyaya dönüştürülmesini iğrenç olarak niteledi.(bb)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş