Almanya
Toplum

Asağı Saksonya Gençlik Konseyi, DİTİB Gençlik Birliği’nin Üyelik Başvurusunu Reddetti

Almanya'nın Aşağı Saksonya Eyaletine bağlı Gençlik Konseyi, DİTİB Gençlik Birliği'nin tam üyelik başvurusunu reddetti. Bunun üzerine Müslüman gençlik kuruluşu Young Schura'da üyeliğini geri çektiğini duyurdu.
07 Mart 2021
@Shutterstock

Almanya’nın Aşağı Saksonya Eyaletine bağlı Gençlik Konseyi (Landesjugendring Niedersachsen e.V.), DİTİB Gençlik Birliği’nin tam üyelik başvurusunu reddetti. Bunun üzerine Aşağı Saksonya Eyaletinde Müslüman gençlik kuruluşlarını çatısı altında toplamayı hedefleyen Young Schura, karara tepki gösterdi. Young Schura eyalet çapında faaliyet gösteren ve 25 farklı gençlik çatı kuruluşunu bünyesinde barındıran Gençlik Konseyi’ne üyelik başvurusunu geri çektiğini duyurdu.

DİTİB Gençlik Birliği’nin yaptığı açıklamada, Gençlik Konseyi içerisinde artan Müslüman karşıtı eylem ve söylemlere dikkat çekilerek, “Aşağı Saksonya Eyaletinde Müslüman gençlerin siyasete katılımı engellenmek istendi.” ifadelerine yer verildi.

ÇEŞİTLİLİĞE DESTEK AMAÇLI ÜYE OLMAK İSTEDİLER, ÇİRKİN SÖYLEMLERLE KARŞILAŞTILAR

Gençlik Konseyi’nin kararına tepki gösteren Young Schura’dan gelen açıklamada, çeşitliliği destek adına Eyalet Gençlik Konseyi’ne üyelik başvurusunda bulunulduğu, fakat genel kurul öncesi çirkin söylemlerin ve karalama kampanyalarının sonucunda, üyelikten çekilme kararı alındığı belirtildi. Young Schura açıklamasında diğer üye derneklerin, kendilerinden milliyetçilik ve Yahudi karşıtlığı gibi konularla ilgili açıklama yapmalarını istediklerini belirterek, “Bu konular hakkında açıklama beklenmesi derneğimizi karalama ve şüpheli duruma düşürme girişiminden başka bir şey değildir.” ifadelerine yer verildi.

Müslüman gençlik derneklerine olan tutumdan dolayı, Alman Katolik Gençlik Federasyonu’da, Eyalet Gençlik Konseyi’ne aktif katılımdan geçici olarak çekildiklerini duyurdu. (fy)

 

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş