Gündem

Kabe ve Mescid-i Nebevî, Ramazan Ayına Hazırlanıyor

Koronavirüs sebebiyle namaz ve tavaf için kısıtlamalar getirilen Kabe ile birlikte Mescid-i Nebevî de teravih namazları ve Ramazan ayı için hazırlanıyor. Kabe’ye girişlere otomatik dezenfektan makinası yerleştirilirken, Mescid-i Nebevî'de otomatik robotlar dezenfekte için görev yapacak.
20 Mart 2021
Kabe Ramazan ayı için hazırlanıyor

Suudi Arabistan Kabe ve Mescid-i Nebevî Umumî İdaresi, Ramazan ayı hazırlıklarını hızlandırdı. Kabe ve Medine’deki Mescid-i Nebevî yapılan hazırlıklar teravih namazı için ibadete tam olarak açılacak.
Ramazan ayı boyunca Kabe’ye tavaf ve namaz kılmak için gelecek olan Müslümanlar, maske ve mesafe kurallarına uyacaklar. Ancak, içeriye giriş için herhangi bir sayı veya yaş kısıtlaması olmayacak.

İdareden yapılan açıklamada, Kabe’ye girişte iki tane otomatik dezekfendant makinası da yerleştirildi. İçeriye girenler bu kapıdan geçerek dezenfekte edilecek.

Sayı kısıtlaması olmamasına rağmen, mesafe kuralı sebebiyle Kabe’de bir anda en fazla 60 bin Müslümanın namaz kılabileceği ifade ediliyor.

Kabe’ye girişlerde otomatik dezenfektan kabinleri kuruldu.

Mescid-i Nebevî de Ramazan’a Hazır

Medine’de bulunan Mescid-i Nebevî de Ramazan ayına hazırlandı. Hazırlıklar çerçevesinde Mescid-i Nebevî içerisine otomatik dezenfektan yapan robotlar yerleştirildi.

Ravza-ı Şerif’te şimdi cenazelerin akrabalarının da namaz kılmalarına izin verilecek. Ravza-ı Şerif’te, daha önce, sadece imamlarla üst düzey görevlilerin namaz kılmasına izin veriliyordu.

Ramazan ayında teravih için de bir kısıtlamaya gidilmeyecek. Fakat, Mescid-i Nebevî de maske ve mesafe şartı uygulanacak. Namaz kılacakların sayısı bu şekliyle kısmen de olsa kısıtlanmış olacak.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş