Dünya

Hindistan’da İslamî Okullarda Hinduizm Mecburi Ders Olarak Okutulacak

Hindistan, İslam okullarında Hinduizm derslerini mecburî dersler arasına sokmak istiyor. Diğer dinlere mensup olan okullarda bu dersler mecburi olmayacak. Müslümanlar karara, bölücü ve toplumsal huzuru bozucu olduğu gerekçesi ile karşı çıkıyor.
07 Nisan 2021
Hindistan İslamî okullarda Hinduizm derslerini mecburi ders olarak okutacak.

Son 10 yıldan beri Müslümanların pek çok haklarını kısıtlayan Hindistan’da İslamî okullarda Hinduizm dersleri mecburi dersler olarak verilecek. Aynı mecburiyet diğer dinlere mensup okullar için öngörülmüyor.

Hindistan Eğitim Bakanı Ramesh Pokhriyal tarafından yapılan açıklamaya göre, Hinduizmin mecburi ders olarak İslamî okullarda okutulmasına ilk etapta 100 medresede başlanacak. Daha sonra da 500’den fazla medresede öğretilecek olan Hinduizm dersleri, ileriki dönemlerde tüm İslamî okullarda okutulacak.

Bakanlık bu konuda haberlerin yaygınlaşması sosyal meddyada tepki görmesi üzerine bir açıklama yaparak derslerin seçmeli olduğunu ifade etmek istedi. Ancak, açıklamayı yapan Ulusal Açık Öğretim Enstitüsü Başkanı Professor Saroj Sharma’nın seçmeli olacak dediği dersleride sadece Hindu ilahi ve dualarının adını zikretmesi tartışmaları daha da alevlendirdi.

MÜSLÜMANLARDAN SERT TEPKİ

Hinduizm Derslerine karşı Müslümanlardan sert tepki geldi. Lucknow’da bulunan Darul Uloom Farangi Mahal Medresesi öğretim üyesi Maulana Khalid Rasheed, hükümetin İslam okullarında Hinduizm dersleri planını değerlendirirken, “Bir tıp fakültesinde okuyan öğrenciye, tıp dersleri yerine, İncil ya da Kur’an derslerinin mecburi edilmesi gibi bir şey” yorumunu yaptı.

Hindistan’ın tanınmış dinî önderlerinden Maulana Yasoob Abbas da, kararın anayasal karşılığı olmadığı gibi toplumsal huzuru bozucu ve bölücü bir özelliğe sahip olduğunu, Hindu okullarında Kur’an öğretilmesinin kabul edilmemeyeceği gerçeği ortada iken, böyle bir kararın tehlikeli olduğunu söyledi. Maulana Abbas, kararın Hindu ve Müslüman toplumları arasındaki çatışmayı da kışkırtacağına dikkat çekti.

İslam okullarında Hinduizm dersleri planını Eğitim Bakanlığına bağlı “Ulusal Açık Öğretim Enstitüsü (National Institute of Open Schooling) tarafından hazırlandı. 15 kursluk bir programı öngören ders müfredatında Hinduizmin temel ilkeleri, Vedalar, Yogalar, Sanskritçe, Bhagavad-Gita ve Ramayana gibi Hindu ilahi ve duaları öğretilecek.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş