Gündem

Hollanda’nın Alblasserdam Kentinde Her Cuma Ezan Okunacak

Hollanda’nın Alblasserdam kentinde her cuma günü namaz öncesinde ezan hoparlörlerden dışarıya verilecek. İlk ezan geçtiğimiz cuma günü dışarıya verildi.
14 Nisan 2021
Hollanda’nın Alblasserdam kentinde her cuma günü namaz öncesinde ezan hoparlörlerden dışarıya verilecek.

Hollanda’nın Alblasserdam kentinde her cuma günü namaz öncesinde okunan ezan hoparlörlerden dışarıya verilecek. İlk ezan geçtiğimiz cuma günü dışarıya verildi.

Ezanın ilk kez dışarıya verilmesi esnasında Alblasserdam Belediye Başkanı Jaap Paans da hazır bulundu. Başkan Jaap Paans da diğer izleyenler gibi ezanı telefonu ile kayda aldı.

Her Cuma Ezanı Açıktan Okunacak

Ezanının dışarıya verildiği Hollanda Diyanet Vakfı Yunus Emre Cami Başkanı Orhan Yılmaz yaptığı açıklamada, belediyeden izin alınarak ezan okunmasının, bir provokasyon amacı gütmediğini, aksine, Müslümanların ibadetlerinin bir parçası olan ezanın tanıtılmasını hedeflediklerini söyledi.

Alblasserdam Belediye Başkanı Jaap Paans gerekli denemelerin yapıldığını, bazı ezan karşıtlarının söylediği gibi, ses ayarının rahatsız edici düzeyde olmadığını, buna rağmen çevre koruma dairesi ile konuyu görüşeceklerini bildirdi.

Ezanın okunduğu sırada polisin sıkı önlem aldığı gözlemlendi.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş