Aile

Ramazan İnsanlığa Rahmet, Aileye Berekettir

Beraber yenilen iftar yemekleri, ailece gidilen iftar davetleri sahurun bereketi aile bireyleri arasında yakınlaşma sağlamakta ve iletişimi ciddi anlamda güçlendirmektedir.
Elif Köse
14 Nisan 2021
@Shutterstock

Rabbimiz kendi lütfunun bir eseri olarak, yarattığı bazı şeyleri bazılarından üstün kılmıştır. Bu üstünlüğün bazen zamanda, bazen mekânda bazen de insanlar arasında olduğunu bizzat kendisi ifade etmektedir. Yeryüzünde sayısız mekân varken Mekke bu mekânların arasında seçilmiş ve üstünlüğü olan bir yerdir. Yine yeryüzünde milyonlarca insan yaşamışken peygamberler ve salihler bu insanların arasından seçilmiş özel insanlardır. İşte buradan hareketle akıp giden zaman içerisinde öyle bir zaman vardır ki; rahmetin, merhametin sağnak sağnak yeryüzüne dağıldığı bir ay olan ramazan ayı, zaman içerisinde çok müstesnadır. Hatta onun, içerisinde barındırdığı bir gece vardır ki, o bin aydan daha hayırlıdır. Bunu Yüce Rabbimiz bizzat Kur’ân-ı Kerîm’de belirtmiştir. “Şüphesiz ki biz O’nu Kadir Gecesi’nde indirdik. Sen Kadir Gecesi nedir bilir misin? O, bin aydan daha hayırlıdır.”

RAHMET KAPILARI AÇILIR

Sevgili Peygamberimiz (s.a.v.) etrafındaki insanların hakaret ve kötü davranışlarına bir kere dahi lanet etmeyen rahmet peygamberi iken; bu ayı hakkıyla ifa edemeyenlere Cebrail (a.s.)’ın “burnu yere sürtsün” sözüne “Amin” dediği rivayet edilmektedir. Rabbimiz, kendi kelâmı olan Kur’an’ın bu ay içerisinde inmesi şerefine bu ayı, tüm insanlık için fırsat ayı olarak ilan etmiş ve bizlere rahmet kapılarını ardına kadar açmıştır.

Sevgili Peygamberimiz (s.a.v.) bir hadîs-i şeriflerinde “Ramazan ayı girdiğinde cennet kapıları açılır, cehennem kapıları kapanır ve şeytanlar zincire vurulur.” buyurmaktadır. Bu mübarek sözler bizlere bu ayın ibadetleri artırma, günahlardan arınma ve bağışlanma noktasında büyük bir fırsat olarak sunulduğunu ifade etmektedir. Ramazan ayı girdiğinde kişinin tüm günü oruçlu geçirerek nefis terbiyesi yaptığı, okuduğu veya katıldığı mukabelelerle Kur’ân-ı Kerîm ile olan bağını kuvvetlendirdiği, teravih namazları ve diğer ibadetleriyle de takvasını artırdığı şüphesizdir. Aynı zamanda orucun sadece mideye değil; yalandan, zandan, gıybetten ve kavgadan uzak durarak tüm vücuda tutturulması tavsiyesiyle ahlaki bir eğitim ayı olduğu da aşikârdır.

RAMAZANIN EN GÜZEL YAŞANDIĞI YER AİLEDİR

Ramazan ayı bir yandan sosyal açıdan güçlenmeyi sağlamanın yanı sıra aile bireyleri arasındaki iletişimi de güçlendirmektedir. Ramazanın en güzel yaşandığı yer ailedir. Beraber yenilen iftar yemekleri, ailece gidilen iftar davetleri sahurun bereketi aile bireyleri arasında yakınlaşma sağlamakta ve iletişimi ciddi anlamda güçlendirmektedir.

Ramazan ayının, aileler için ayrı bir güzelliğinin olması biraz da biz ebeveynlerin gayretiyle mümkündür. İleriki yaşlarında çocuklarımızın ramazan ayı yaklaştığında onu özlemle bekleyen, gidişinde hüzünlenen, ramazanın şuuruna vâkıf Müslümanlar olması için, yavrularımıza küçük yaşlarından itibaren ramazan ayının güzelliklerini, onların anlayacağı dilden anlatmak ve yaşatmak gerekir. Ramazanın gelişiyle evlerde hazırlanan özel ramazan köşeleri, akraba ziyaretleri, hediyeleşme, ailece ibadete yönelme onlar için unutulmaz anlar olarak iz bırakır. Çocukları ramazan ibadetlerine sevdirerek yönlendirme ve sonucunda ödüllendirme gibi davranışlar onlara ramazan ayını sevdirecek ve ileriye yönelik çok güzel hatıralar bırakacaktır.

AİLECE DUA EDELİM

Özellikle çocuklarımızı duâya alıştırabilmek için ramazan tam anlamıyla bir fırsattır. Aielece yapılan toplu duâlar bizleri bir yandan Yaratıcımıza yaklaştırırken bir yandan da kalplerimizi  birbirine  bağlayacaktır. Duâ ile birbirine bağlı kalpler en zor zamanlarda dahi birbirinden kopmayacak şekilde güçlenmiş olur. Birbirimiz için duâ etme, Allah’tan güzel şeyler dileme şüphesiz ki aramızdaki sevgi ve muhabbeti artıracaktır.

Ramazan ayına geleneklerimiz de farklı güzellikler katar. Küçük yaşlardaki çocuklarımıza tutturduğumuz tekne oruçları onları, ramazanın anlamı olan oruç ibadetine alıştırmış olur.

RAMAZAN AYINDA SABIR VE ŞÜKÜR EĞİTİMİ

Ramazan aynı zamanda hem kendimiz hem de yavrularımız için eğitim ayıdır. Bu eğitimi her zaman olduğu gibi hâl diliyle yavrularımıza aktarmalıyız. Bizler ramazanın sevincini hakkıyla yuvalarımıza yansıtabilirsek ramazan ayı yuvalarımız için de hakiki anlamda huzurun kaynağı olacaktır. Çocuklarımıza sabrı ve şükrü öğretmenin tam zamanıdır ramazan. Onlara diğerkâmlık duygusu aşılamanın, muhtaç insanların hâllerini anlamanın ve anlatmanın kaçırılmaz fırsatıdır. Hele hele de kendileri de oruç tutuyorsa iftar vakti hep beraber bir yudum su, bir hurmaya  duyduğumuz ihtiyaç ve özlem  başkalarının halleriyle hallenmenin şuurunu  yavrularımıza aktaracaktır. Kardeşlik duygusunun, ümmet şuurunun hissedildiği en nadide zaman dilimidir ramazan.

İşte hakiki anlamda rahmetin ve bereketin hem bireye hem aileye hem de topluma sağnak sağnak yağacağı bir ramazanın arefesindeyiz. Her anının, meleklerin bizim için istiğfarda bulunacağı bir ay olması temennisiyle…

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş