Gündem

Almanya’da Ev Doktorları Artık Aşıları Kendisi Seçebilecek

Almanya’da doktorlar nisan ayı sonu itibariyle hastalara hangi aşıyı vuracağına kendisi karar verebilecek.
16 Nisan 2021
@Shutterstock

Almanya’da nisan ayı sonu itibariyle ev doktorları, hastalara hangi aşıyı vuracağını kendisi seçebilecek. Seçenecek olarak AstraZeneca ve Biontech bulunacak. Buna göre doktorlar, reçetelere istediği aşıyı ve miktarı yazabilecek. Yeni uygulamanın ilk etapta 26 Nisan – 2 Mayıs tarihleri arasında geçerli olacağı açıklandı. Doktor başına sipariş sınırın ise Biontech aşıları için 18-30 doz, AstraZeneca aşıları için ise 10-50 doz olarak belirlendi.

Alman Eczacılar Birliği: Atılan adımın olumlu karşılıyoruz

Alman Eczacılar Birliği’nden konuyla ilgili yapılan açıklamada da atılan adımın olumlu karşılandığı belirtilirken, Birlik Başkanı Thomas Preis, “Böylelikle aşıların muayenehanelerde buzdolaplarında heba olmaları engellenebilecek.” ifadelerini kullandı. Ayrıca doktorlara mümkün mertebe iki aşıdan da almalarını tavsiye edeceklerini sözlerine ekledi.

“Johnson & Johnson aşısı tekrardan kullanılabilir”

Öte yandan Amerika Birleşik Devletleri’nde, Johnson & Johnson aşısının tekrardan kullanılabileceği açıklandı. Amerikalı Salgın Uzmanı Anthony Fauci, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “Johnson & Johnson aşısı yakın zamanda tekrardan kullanılabilir.” diye kaydetti.

kan pıhtılaşmasına sebebiyet verdiği gerekçesiyle durdurulmuştu

Johnson & Johnson aşısı kan pıhtılaşmasına sebebiyet verdiği gerekçesiyle resmî makamlar tarafından durdurulmuştu. Buna göre aşının Avrupa Birliği ülkelerine gönderimi de iptal edilmişti. Almanya da Johnson & Johnson aşısından 10 milyon adet sipariş etmişti.(bb)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş