Gündem

Tüm Almanya’da Korona Önlemleri Artık Otomatik Uygulanacak

Enfeksiyonla Mücadele Kanununu değiştiren Almanya’da artık pandemi önlemleri tüm eyaletlerde aynı şekilde uygulanacak. Önlemler vaka sayısına göre otomatik olarak yürürlüğe girecek.
21 Nisan 2021
Almanya'da Enfeksiyonla Mücadele Kanununda yapılan değişiklik meclisten geçti. @shutterstock

Almanya’da Federal Meclis, hükümetin sunduğu Enfeksiyonla Mücadele Kanunu değişikliklerini kabul etti. Eyaletler Meclisindeki oylama sonrasında, Almanya’nın her tarafında aynı kurallar geçerli olacak.

Salgın vaka endeksi 3 gün arka arkaya 100’ün üzerinde seyreden yerlerde 22.00-05.00 arasında sokağa çıkma yasağı öngören yasaya göre ayrıca, dükkanlara randevu alınarak negatif test sonucu gösterilerek girilebilecek. Hür demokratlarla Sol Parti ve AfD yasadan gece sokağa çıkma yasağı bölümünün kaldırılması önergesi verdi. Ancak bu önergeler reddedildi.

Federal Meclisteki oylamaya 342 milletvekili destek verirken 250 milletvekili de karşı çıktı. 64 milletvekili ise çekimser kaldı.

OTOMATİK UYGULANACAK

Pandeminin başlangıcından beri hangi kuralların ne zaman uygulanacağına dair ortak bir karar alamayan Almanya eyalet hükümetleri, Eyaletler Meclisinin onaylaması durumunda, yasada yer alan hükümleri otomatik olarak yürürlüğe koyacaklar.

Yasaya göre, örneğin, vaka göstergesi 165 olduğunda okullar hemen kapatılacak.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş