Gündem

Ankara, Avusturya’nın Camileri Hedef Göstermesini Kınadı

Avusturya'nın "İslam Haritası" yayınlaması ve T. C. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı suçlaması, Türkiye Dışişleri Bakanlığı tarafından kınandı. Bakanlık, haritayı "Müslümanları fişleme ve hedef gösterme olarak." değerlendirdi.
29 Mayıs 2021
Ankara, Avusturya'nın ülkedeki camilerin adres, yöneticilerinin isimleri ile camileri suçlayıcı ifadelerin bulunduğu haritayı "Müslümanları hedef gösterici" olarak değerlendirdi.
Türkiye Dışişleri Bakanlığı, Avusturya hükümetinin “Islamlandkarte”  (İslam haritası) adı ile yayımladığı dijital haritayı   “Müslümanları fişleyerek hedef göstermek” olarak niteledi. Dışişleri Bakanlığı ayrıca Avusturya Entegrasyon Bakanı Raab’ın, T. C. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan hakkındaki iddialarının gerçeklikten uzak ve kabul edilemez olduğunu belirtti.
Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Tanju Bilgiç, konuya ilişkin soruya verdiği yazılı yanıtta şunları kaydetti:

Avusturya Entegrasyon Bakanı Susanne Raab’ın dün düzenlenen bir basın toplantısında, ‘Siyasal İslam Dokümantasyon Merkezi’ tarafından hazırlanan ve Avusturya’daki tüm Müslüman derneklerin listelendiği bir haritayı tanıtması ve Viyana’daki taşkınlıkların Sayın Cumhurbaşkanımızın konuşmalarından kaynaklandığını ileri sürmesi gerçeklerden uzak ve kabul edilemez.”

“Müslümanları Fişleyerek Hedef Gösteriyor”

Bilgiç, asıl bu yabancı düşmanı, ırkçı ve İslam karşıtı politikaların toplumsal uyumu ve katılımı zehirlemekte olduğunu belirterek, “Avusturya’nın göçmenleri ve Müslümanları fişleyerek hedef gösteren bu çalışmalarından vazgeçmesi ve sorumluluk sahibi bir siyaset yapması önem taşımaktadır.” ifadesini kullandı.

İktidardaki merkez sağ ÖVP ve Yeşiller Partisi koalisyon hükümetinin öncülüğünde kurulan Siyasal İslam Dokümantasyon Merkezi, Müslümanlara ait cami, eğitim merkezi gibi çeşitli kuruluşların, hangi çatı derneğine bağlı olduğu, dünya görüşleri, yöneticileri, adresleri gibi detaylı bilgilerin yer aldığı “Islamlandkarte” adı verilen bir dijital haritayı kamuoyuyla paylaşmıştı.

Viyana Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Ednan Aslan’ın kurduğu ekibe yaptırılan çalışmaya tepki gösteren çeşitli kesimler, dijital haritanın, Müslümanları potansiyel suçlu gösterdiği, bir tür fişlemeyi andırdığı ve yolsuzluk soruşturmalarından bunalan hükümetin bir kez daha çıkış yolu olarak Müslümanlar üzerinden toplumu manipüle etmeye çalıştığını kaydetmişti. (c/aa)

Viyana Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Heinz W. Engl , Islamlandkarte’de sadece üniversitenin logosunun kullanılmasına karşı çıktı. Ancak projeyi maalesef Viyana Üniversitesi yürütüyor. Dolayısıyla, rektör kendisini yalanlıyor.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş