Gündem

Avusturya’da Müslümanlara Ait Kurumların Fişlendiği ‘İslam Haritası’ Çevrim Dışı Oldu

Avusturya’da Müslümanlara ait kurumların detaylı bilgilerine yer vermek suretiyle fişlendiği "İslam Haritası" adı verilen dijital uygulama, farklı çevrelerden gelen ciddi tepkiler üzerine çevrim dışı oldu.
03 Haziran 2021

Avusturya Başbakanı Sebastian Kurz iktidarınca kurulan Siyasal İslam Dokümantasyon Merkezinin, Prof. Dr. Ednan Aslan ve ekibine yaptırdığı dijital “İslam-Landkarte (İslam Haritası)” uygulaması şu an için çalışmıyor. Uygulamanın bulunduğu www.islam-landkarte.at internet sitesinde açıklama yapan Aslan, çalışmanın siyasi tartışmalara yol açmasından ve bazı aşırı sağcı gruplar tarafından kötüye kullanılmasından duyduğu üzüntüyü ifade etti.

Prof. Aslan, amacının ülkedeki farklı İslami oluşumları her yönüyle ele alan bir çalışma ortaya koymak olduğunu savundu. Aslan, söz konusu dijital haritanın kullanımdan kaldırılıp kaldırılmadığına ya da farklı bir şekilde çalışacağına ilişkin bir açıklama yapmadı.

Öte yandan resmi tatil nedeniyle devlet kurumlarının kapalı olduğu Avusturya’da, henüz hükümetten de çevrim dışı yapılan uygulamanın kullanımına son verilip verilmediğine yönelik bir açıklama yapılmadı. Avusturya’da Siyasal İslam Dokümantasyon Merkezinin hayata geçirdiği İslam Haritası adı verilen dijital haritanın 27 Mayıs’ta kullanılmaya başlanmasının ardından, çok sayıda camiye aşırı sağcı gruplar tarafından İslam karşıtı ifadelerin bulunduğu levhalar asılmıştı.

Fişleme yapılıyor iddiası

İktidardaki merkez sağ Avusturya Halk Partisi (ÖVP) ve Yeşiller Partisi, koalisyon hükümetinin öncülüğünde kurulan Siyasal İslam Dokümantasyon Merkezi, Müslümanlara ait 600 cami ve eğitim merkezi gibi çeşitli kuruluşların hangi çatı derneğine bağlı olduğu, dünya görüşleri, yöneticileri ve adresleri gibi detaylı bilgilerin yer aldığı “İslam-Landkarte” adı verilen bir dijital haritayı kamuoyuyla paylaşmıştı.

Viyana Üniversitesi Öğretim Görevlisi Prof. Dr. Ednan Aslan’ın öncülük ettiği ekibe hazırlatılan çalışmaya tepki gösteren çeşitli kesimler, dijital haritanın Müslümanları potansiyel suçlu gösterdiğini, bir tür fişlemeyi andırdığını ve yolsuzluk soruşturmalarından bunalan hükümetin bir kez daha çıkış yolu olarak Müslümanlar üzerinden toplumu manipüle etmeye çalıştığını belirtmişti.

Viyana Belediye Başkanı’ndan Yazılı Açıklama Geldi

Öte yandan son olarak Viyana Belediye Başkan Yardımcısı Christoph Wiederkehr, Avusturya’da Müslümanlara ait kurumların fişlendiği “İslam Haritası” adı verilen dijital haritanın bir an evvel kaldırılması ve Uyum Bakanı Susanne Raab’ın özür dilemesini istedi.

“İslam Haritası’nı hemen kullanımdan kaldırın”

Belediye Başkan Yardımcısı Wiederkehr, yaptığı yazılı açıklamada, söz konusu dijital haritanın hayata geçirilmesinin ardından camilere yönelik İslam karşıtı levhaların asıldığını, bu durumun kaygı verici olduğunu bildirdi. Wiederkehr, “Uyum Bakanı Susanne Raab’e sesleniyorum, İslam Haritası’nı hemen kullanımdan kaldırın, bu konuyla aranıza mesafe koyun ve özür dileyin.” ifadesini kullandı.(AA,C)

Reklam (İç Sayfa)

Pin It on Pinterest

Paylaş