Gündem

Almanya Birçok Ülkeye Yönelik Seyahat Kısıtlamasını Kaldırdı

Almanya, 13 Haziran itibarıyla birçok ülkeye yönelik seyahat kısıtılamasını kaldırdı. Federal hükûmet yurt dışına seyahat edeceklere “azami dikkat” çağrısı yaptı. 
13 Haziran 2021
@Shutterstock

Almanya, yeni tip koronavirüsten (Kovid-19) dolayı “riskli” ilan ettiği ve haftalık 100 bin kişide görülen vaka sayısının 200’ün altında olan bölgelere 13 Haziran’dan itibaren genel seyahat uyarısını kaldırdı. Federal hükûmetten tatilcilere “azami dikkat” uyarısı yapıldı.

ADIM ADIM NORMALLEŞME

Salgın verilerini takip eden Robert Koch Enstitüsü (RKI) tarafından yapılan açıklamaya göre “riskli” bölgeler listesinden çıkarılan bazı ülkeler şu şekilde:

Avusturya, Hırvatistan, Sırbistan, Azerbaycan, Bosna, Yunanistan’ın bazı bölgeleri, Kanada, Kosova, Ukrayna, ABD. Buna göre bu ülkelerden karayoluyla Almanya’ya giriş yapacaklara seyahat kısıtlaması uygulanmayacak. Hava yoluyla giriş yapanlar ise negatif test sonucu ibraz etmesi gerekecek.

Seyahat kısıtlamasının kaldırıldığı bazı ülkelere girişte negatif test sonucu geçerliliğini koruyor. Buna göre Almanya’dan Avusturya’ya karayoluyla giriş yapanlar negatif test sonucu ibraz etmek zorunda.

Türkiye’ye Yönelik Seyahat Yasağı Da Kaldırılacak

Almanya Dışişleri Bakanı Heiko Maas, 1 Temmuz’dan itibaren Türkiye’ye yönelik seyahat kısıtlamasının da kaldırılacağını ifade etmişti. Alman hükûmetinin aldığı bu kararlarda birçok yerde vaka sayılarının düşmesi ve aşı olan insanların sayısının artması etkili oldu. Ülkede aylarca süren karantina uygulamalarından sonra daha fazla normalleşme bekleniyor.(fy)

 

 

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş