Gündem

Fransa’da Macron ve Le Pen Seçimleri Kaybetti

Fransa’da yapılan yerel seçimlerin ikinci turunda Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un partisi ile seçimlerde büyük başarı yapması beklenen aşırı sağcı Le Pen’in partisi hiçbir bölge seçimini kazanamadı.
28 Haziran 2021
Fransa'da seçimlere katılım ranları yüzde 34'te kaldı. Adayların gerçekte aldığı oy oranları şu şekilde gerçekleşti @LeParisien

Fransa’da yerel seçimler tamamlandı. Yerel seçimlerin ikinci turunda da iktidardaki Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un partisi İlerleyen Cumhuriyet Partisi (LREM) önemli kayıplarla karşılaştı. Seçimlerde büyük başarı yapması beklenen aşırı sağcı Marine Le Pen’in Ulusal Cephe’si de hiç bir bölge seçimini kazanamadı. Le Pen’in partisinin Marsilya ve Nice kentlerinin de dahil olduğu Provence-Alpes-Côte-d’Azur bölge valiliğini kazanması bekleniyordu. Ancak diğer sağ ve sol partilerin ittifakıyla Ulusal Cephe bu bölgede de seçimi kazanamadı.

Seçime Katılım Düştü

Fransa’daki yerel seçimlere seçmenin ilgisi oldukça düşük oldu. İkinci turda seçmenlerin ancak yüzde 34’ü oy kullandı. Le Parisien gazetesinin tespitlerine göre, ikinci turda yüzde 50’den fazla oyla bölge valiliklerine seçilen adayların gerçek oy oranı yüzde 10 ile yüzde 20 arasında kaldı. Bu durumda en yüksek oyu alan aday Occitanie bölgesinde oldu. En az ise Bretagne bölgesinde oy oldu. Occitanie adayının gerçek oy oranı yüzde 20.9 olurken Bretagne adayının gerçek oy oranı yüzde 10.5’de kaldı.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş