Gündem

Sel Felaketinin Ardından 20 Bin Hanede Telefon Bağlantısı Bulunmuyor

Almanya'da temmuz ayının ikinci haftası meydana gelen sel felaketinin üzerinden 45 gün geçmesine rağmen 20 bin hanede hâlâ telefon bağlantısı olmadığı bildirildi.
31 Ağustos 2021
Almanya’da etkili olan şiddetli yağış, sele neden oldu. @Shutterstock

Alman telekom şirketi Deutsche Telekom’un Üst Yöneticisi (CEO) Walter Goldenits, sel felaketine ilişkin gazetecilere değerlendirmede bulundu. Goldenits, Kuzey Ren-Vestfalya ve Rheinland Pfalz eyaletlerinde 15 Temmuz’da meydana gelen sel felaketinin üzerinden 45 gün geçmesine karşın bölgede 20 bin hanede telefon bağlantısının hâlen sağlanamadığını belirterek, “Bunu değiştirmek (tekrar telefon bağlamak) aylar alacak.” ifadesini kullandı.

SEL BÖLGESİNDE TELEFON ALTYAPISI TAHRİP OLDU

Deutsche Telekom’dan yapılan açıklamada da bölgedeki telefon altyapısının kötü bir şekilde tahrip olduğu, bazı yerlerde altyapının tamamen yeniden inşa edilmesi gerektiği kaydedildi. Sabit telefon hattı bağlantılarının yaklaşık yüzde 80’inin tekrar sağlandığı belirtilen açıklamada, 20 bin hanenin telefon bağlantısı için de mobil iletişim yoluyla alternatif çözümler üzerinde çalışıldığı aktarıldı.

15 Temmuz’da meydana gelen sel felaketinde, afet bölgelerinin tamamında tüm cep telefonu şebekelerinin tekrar devreye alınabilmesi yaklaşık 2 hafta sürmüştü. Öte yandan, Kuzey Ren-Vestfalya ve Rheinland Pfalz eyaletlerinde, afet bölgelerindeki otoyolların tamiri devam edeceği için, insanların yaklaşık bir yıl boyunca trafik kısıtlamalarına hazırlıklı olması istendi.

180’den Fazla İnsan Yaşamını Yitirdi

Almanya’da Rheinland-Pfalz, Kuzey-Ren Vestfalya ve Bavyera eyaletlerinde aşırı yağışların yol açtığı sellerde 180’den fazla kişinin yaşamını yitirdiği açıklanmıştı. Yaklaşık 25 milyar avroluk zararın meydana geldiği felakette erken uyarı sistemlerinin bulunmaması nedeniyle hükûmet yoğun eleştiri almıştı. Bunun üzerine Federal hükûmet ve eyalet yönetimlerinin toplantısında halkın uyarılması için cep telefonlarına aynı anda otomatik olarak kısa mesaj atılmasına imkân tanıyacak bir sistem oluşturulmasında kararı alınmıştı.(AA)

Reklam (İç Sayfa)

Pin It on Pinterest

Paylaş