Gündem

“Almanya’daki Müslümanların Demokrasiye Bakışı Genel Nüfusa Göre Daha Olumlu”

Almanya’daki Müslümanlar, genel nüfusa oranla demokrasiyi en iyi devlet şekli olarak değerlendirirken, Almanya’daki siyasal sistemin işleyişinden de memnunlar.
Leyla Ünal
06 Eylül 2021
@shutterstock

Almanya’daki Müslümanlar, demokrasiye ve Almanya’daki siyasî sistemin işleyişine, diğer Alman vatandaşlarına göre daha olumlu bakıyorlar.

Allensbach Kamuoyu Araştırmaları Enstitüsü’nün (Institut für Demoskopie Allensbach (IfD)) Frankfurter Allgemeine Zeitung gazetesi için yaptığı araştırmanın sonuçlarına göre, Alman Müslümanlar arasında demokrasiyi en iyi devlet idaresi şekli olarak görenlerin oranı yüzde 81’i buluyor. Buna karşılık, Almanya’daki genel halk kesimi arasında demokrasi en iyi devlet idaresi şekli olarak görenlerin oranı ancak yüzde 70 oldu.

Öte yandan Almanya’da demokrasi ve siyasal sistemin işleyişinden memnun olanların oranlarında da farklılık bulunuyor. Alman toplumunun yüzde 26’sı bu sistemin çalışmasından oldukça memnun olurken, Müslümanlar arasında bu oran yüzde 53’ü geçiyor.

Siyasal olarak Almanya’daki Müslümanların çoğunluğu sosyal demokratlarla, Yeşiller ve Sol Parti’ye eğilimleri bulunuyor. Sosyal demokratlara yakınlık daha çok genç Müslümanlar arasında görülüyor. Hür demokratlar ise Müslümanların en az yakınlık duydukları parti olarak ortaya çıktı.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş