Gündem

Steinmeier: Misafir İşçiler Okul Kitaplarında Yer Almayı Hak Ediyor

Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, Alman ve Türk hükûmetleri arasında 60 yıl önce imzalanan İş Gücü Anlaşması ile Almanya‘ya gelen misafir işçilerin hikayelerinin okul kitaplarında yer alması gerektiğini ifade etti.
06 Ekim 2021
Almanya Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier @aa

Almanya Cumhurbaşkanı Frank-Walter Steinmeier, Alman ve Türk hükûmetleri arasında 60 yıl önce imzalanan İş Gücü Anlaşması ile Almanya gelen misafir işçilerin hikayelerinin okul kitaplarında anlatılmasını istedi. Steinmeier, Türkiye ile Almanya arasında imzalanan “İş Gücü Anlaşması’nın” 60. yıl dönümü vesilesiyle Berlin’deki “Haus der Kulturen der Welt” salonunda düzenlenen etkinlikte konuştu. Burada, 60 yıl önce gelen ilk kuşak göçmenleri kutlamak için bulunduklarını belirten Steinmeier, “Biz onlara misafir dedik, komşu oldular.” ifadesini kullandı.

“Katlanmak zorunda oldukları aşağılayıcı tıbbi muayeneler sadece bir başlangıçtı”

Steinmeier, ilk neslin Almanya’ya gelişlerinde yaşadıklarına da değinerek, “Katlanmak zorunda oldukları aşağılayıcı tıbbi muayeneler sadece bir başlangıçtı. O döneme şahitlik edenler, tartıda 61 kilogram yerine 60 kilograma gelme umuduyla uzun saçlarını nasıl kestiklerini anlatıyorlar. Saçma ve yakışık olmayan bir tahayyül. Seçilmiş kadınlar ve erkekler bir belirsizlik yolculuğuna çıktılar. Gerekçeleri, umutları kadar farklıydı.” dedi.

“Misafir işçilerin hikayeleri okul kitaplarımızda ve anma kültürümüzde layık olduğu yeri almayı hak ediyor”

Almanya’da çalışmak için annelerin çocuklarını Türkiye’de bıraktıklarını anımsatan Steinmeier ilk neslin çektiği zorlukları anlattı. Steinmeier ülkeye gelen ilk neslin iyimserliklerinden ve gösterdikleri cesaretten etkilendiğini ve onların saygıyı hak ettiğini ifade ederek, “Misafir işçilerin hikayeleri okul kitaplarımızda ve anma kültürümüzde layık olduğu yeri almayı hak ediyor. Bir kenara not düşülmesi ülkemize yaptıkları katkılarının hakkını veremez.” dedi.

“Ülkemizi ekonomik olarak, ama hepsinden önce insani açıdan zenginleştirdiler”

Birinci neslin Almanya’ya katkılarına işaret eden Steinmeier, “Almanya’yı birlikte inşa ettiler. Ülkemizi ekonomik olarak, ama hepsinden önce insani açıdan zenginleştirdiler. Onların çalışkanlığı, tutkusu ve insanlığı ülkemizi bugün olduğu yere getirdi. Bunun için bugün, ilk neslin temsilcileri olarak bizimle birlikte olan sizlere derinden minnettarım.” ifadesini kullandı.

”Almanya göçmen kökenlilerin olduğu bir ülke oldu”

Almanya Cumhurbaşkanı, bu ilk neslin çocuklarının ve torunlarının Almanya’yı inşa etmeye devam ettiklerini vurgulayarak, “Bunun için onlara ihtiyacımız var. Onlar sanatçı ve müzisyendir, iş insanı ve aşıyı geliştirenlerdir, hakim ve savcıdır, milletvekili, müsteşar ve bakandır. Çoğu zaman Alman vatandaşı oldular. Almanya göçmen kökenlilerin olduğu bir ülke oldu. Bunu kabul etmemizin zamanı geldi.” dedi.

“Türkiye kökenlerinin onuruna dokunulmasına müsamaha göstermeyeceğiz”

Almanya’daki ikinci, üçüncü ve dördüncü kuşak Türkiye kökenlilerin ayrımcılığa ve ırkçılığa maruz kaldığını da anımsatan Steinmeier, “Net bir şekilde söylemek gerekirse, Türkiye kökenli kadınların, erkeklerin ve çocukların onuru da dokunulmazdır. Ancak bu onura çok sık dokunuluyor ve saldırılıyor. Buna müsamaha göstermememiz gerekiyor ve bu ülkede buna müsamaha göstermeyeceğiz.” şeklinde konuştu.

“Hak ettiğiniz yeri alın ve bu yerleri doldurun”

Steinmeier, bu toplumda sosyal kökeninden, dünya görüşünden ve dinlerinden bağımsız olarak herkese fırsat eşitliği verilmesi için çalışılması gerektiğini vurguladı. Almanya’daki gençlere seslenen Steinmeier, “Hakkınız olan yerinizi alınız. Ortadaki yeri alınız ve bunu doldurunuz. Bu toplumu şekillendiriniz, çünkü bu sizin toplumunuz.” ifadesini kullandı.

Almanya, 2. Dünya Savaşı’ndan sonra iş gücü açığını kapatmak amacıyla 1955’te İtalya, 1960’da Yunanistan ve İspanya ile anlaşmalar yaparak buralardan işçi getirdi. Almanya’nın Türkiye ile de 30 Ekim 1961’de İş Gücü Anlaşması imzalamasıyla Türkiye’den resmi olarak bu ülkeye iş gücü göçü başladı.(AA,C)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş