Gündem

İtalya’da Göçmen Dostu Riace Belediye Başkanı 13 Yıl Hapse Mahkum Oldu

İtalya'nın güneyindeki Calabria bölgesinde bulunan ve göçmenleri kasabaya kabul eden Riace kasabasının eski belediye başkanı Domenico Mimmo Lucano, “göçmen sahtekârlığı” yapmak suçu da dahil 13 yıl 2 ay hapis cezasına çarptırıldı.
06 Ekim 2021
Domenico Mimmo Lucano, iç göç nedeniyle hayalet kasabaya dönen Riace’ye Akdeniz’den gelen göçmenleri yerleştirerek eğitim ve iş imkanı sağlamış ve uluslararası alanda örnek belediye olarak gösterilmişti.

İtalya’nın güneyinde yer alan Reggio Calabria kentine bağlı Riace ilçesinin Mimmo (bebecik) lakaplı göçmen dostu eski Belediye Başkanı Domenico Lucano, “göçmen sahtekârlığı” yapmak suçu da dahil 13 yıl 2 ay hapis cezasına çarptırıldı. Lucano, iç göç nedeniyle hayalet kasabaya dönen Riace’ye Akdeniz’den gelen göçmenleri yerleştirerek eğitim ve iş imkanı sağlamış ve uluslararası alanda örnek belediye başkanı olarak gösterilmişti.

Asıl suçu “yasa dışı göçe yataklık etmek” olarak ilan edilen Mimmo Lucano, ayrıca, evrakta sahtelik, resmî görevi suç amaçlı kullanmak gibi iddialardan da suçlu bulundu. Bu suçlar arasında “göçmenler arasında nikah kıyarak, ikamet hakkı almaya yardım” suçu da bulunuyor.

Calabria mahkemesi, kasabaya gelen göçmenlerin entegrasyonu için Avrupa Birliği fonlarından belediyeye gönderilen 500 bin Euro’nun da iade edilmesini, ancak, bu ödemenin eski Belediye Başkanı Domenico Lucano tarafından ödenmesini istedi.

Riace’nin eski belediye başkanı Domenico Mimmo Lucano, kasabaya gelmek isteyen göçmenlere ikamet ve çalışma izni vermiş, evlilik yoluyla gelenlerin nikahlarını kıymış, terkedilmiş ev ve iş yerleri ile okulları tamir ederek hayatı yeniden canlandırmıştı.

Bu arada, mahkemenin savcılığın istediği 6 seneden fazla istediği hapis cezasını iki katına çıkartması da dikkat çekti.

Riace eski Belediye Başkanı Domenico Lucano mahkumiyeti ile ilgili olarak, yaptığı hiçbir şeyden pişman olmadığını açıkladı.

Öte yandan, Domenico Lucano hakkında göçmenleri koruduğu için dava açan zamanın İtalya İçişleri Bakanı Matteo Salvini’nin kendisi ise İtalya’ya yanaşmak isteyen mülteci gemilerine limana yanaşma izni vermediği için “insan kaçırma” suçlaması ile yargılanıyor. Salvini suçlu bulunursa 15 yıl hapse mahkum edilecek.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş