Gündem

Fransa Vatandaşlara Akar Yakıt ve Gaz Yardımı Yapacak

Fransa, akaryakıt ve doğal gaz fiyatlarındaki artış nedeniyle vatandaşlarına 100 Euro yardımda bulunacak. Yardımlar aylık net geliri 2 bin avronun altında olanlara verilecek.
22 Ekim 2021
Fransa'da aylık geliri 2 bin Euro'nun altında olanlara 100 Euro yardım yapılacak. @aa

Fransa Başbakanı Jean Castex, akaryakıt ve doğal gaz fiyatlarındaki rekor artışların ardından hükümetin aldığı önlemlere ilişkin bilgi verdi. Başbakan Castex’in veridgi bilgiye göre, akaryakıt ve doğal gaz fiyatlarındaki rekor artışlar nedeniyle aylık net geliri 2 bin Euro’nun altında olanlara 100 Euro yardım yapılacak.

Aylık net geliri 2 bin Euro’nun altında olan 38 milyon Fransız vatandaşına 100 Euro yardımda bulunulacağını dile getiren Başbakan Castex, bu ödemelerin herhangi başvuruya gerek kalmadan aralık ayında yapılacağını ifade etti.

Jean Castex, bu uygulamanın devlete maliyetinin 3,8 milyar Euro olacağını belirtti ve doğal gaz kullanım bedellerinin de gelecek yıl boyunca sabit olacağını söyledi.

Fransa’da akaryakıt fiyatlarında görülen rekor artışlarla motorinin litresi 1,56 Euro’ya, benzinin litresi ise 1,63 Euro’ya çıkmıştı.

Ülkede doğal gaz ücretlerine de 1 Temmuz’da yüzde 10, 1 Ağustos’ta yüzde 5,3, 1 Eylül’de yüzde 8,7 ve 1 Ekim’de yüzde 12,6 zam yapılmıştı.

Fransa’nın gündemini sarsan sarı yeleklilerin gösterileri 17 Kasım 2018’de akaryakıt vergilerine yapılan zamlar nedeniyle başlamıştı.

Reklam (İç Sayfa)

Pin It on Pinterest

Paylaş