Toplum

Amsterdam Ayasofya Camii Genişletiliyor

Hollanda’nın Amsterdam kentindeki Ayasofya Camii sosyal tesislerin genişletilmesi ve mescid alanının üst kata alınarak tezyin edilmesi için tadilata alındı. Mescid Ramazan ayında tekrar açılacak.
Ali Andal
22 Ekim 2021
Amsterdam Ayasofya Camii çeşitli sosyal tesislerin ilave edilmesi amacıyla tadilata alındı.

Hollanda’nın Amsterdam kenti Piri Reis Meydanı’nda bulunan Westermoskee Ayasofya Camii, sosyal tesislerin genişletilmesi ve mescid alanının üst kata alınması için tadilata alındı. Tadilatın 2 yıl sürmesi bekleniyor.

Ayasofya Camii Başkanı Gazi Cırık, bu hafta ibadete kapatılan ve tadilata alınan caminin mescit kısmının Ramazan ayında tekrar geçici olarak açılacağını bildirdi.

Tadilata alınan Ayasofya Camiinin alt katları sosyal tesisler olarak inşa edilecek. Mevcut namaz kılma alanı da bir üst kata çıkarılacak. Tadilatın önceden planlanması dolayısıyla, tezyinatı da tadilat sonrasına bırakılmıştı.

Ayasofya Camii Başkanı Gazi Cırık: “tadilat 2 yıl sürecek, ancak Ramazan ayında mescit kısmı açılacak.”

Ayasofya Camii’nin tadilatının yaklaşık 1.5 Milyon Euro’ya mal olacağının planlandığını dile getiren Başkan Gazi Cırık, caminin daha geniş hizmet alanına ve çeşitli sosyal tesisleri ile Müslümanlara hizmet verebilmesi için bu tadilata ihtiyaç duyulduğunu söyledi. Hayır severlerin daha önce olduğu gibi şimdi de bağışlarını beklediklerini bildiren Başkan Cırık, sosyal alanları şu şekilde anlattı: “Öğrencilerimiz için 6 sınıfımız olacak. Kantin, toplantı salonumuzla bir de berber salonumuz bulunacak. Gençlik ve kadınların faaliyetleri için de bürolarımız olacak.”

Reklam (İç Sayfa)

Pin It on Pinterest

Paylaş