Gençlik

Hilaller Sözün En Güzeli İçin Yarıştılar

IGMG Kadınlar Gençlik Teşkilatının Hilal Kursu öğrencileri Hitabet Yarışmasında gönüllere dokundular.
01 Kasım 2021
@Camiahaber

İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) Kadınlar Gençlik Teşkilatı (KGT) Orta Öğretim Başkanlığı tarafından düzenlenen Hilal Hitabet Yarışması 30 Ekim 2021 tarihinde IGMG Genel Merkezinde gerçekleşti. Salgın sebebiyle geçen sene gerçekleştirilemeyen yarışma da dahil edilerek aynı gün hem 2020 hem 2021 finalistleri birincilik için yarıştılar. Avrupa’nın çeşitli bölgelerini bir araya getiren yarışma katılımcılar tarafından çoşku ile karşılandı.

IGMG KGT Orta Öğretim Başkanı Büşra Nur Kaya misafirlere ilgi ve katılımlarından dolayı teşekkür ederken yarışmacıları cesaretlerinden dolayı tebrik etti. “Karanlıkta parlayan bir hilal olmaya kendini adamış kardeşlerim öncü olduklarını asla unutmamalılar. Öncü ise, sözleri ile insanlarda bir iz bırakıp onları doğruya yönlendirebilendir” dedi. Tarih boyunca doğru ve etkili konuşmanın önemini vurgulayan Kaya, ses getirecek işlere imza atan ve atmak isteyen herkesin bu konuda başarılı olduğunu dile getirdi. Sözlerine hem jüri heyetine hem yarışmacılara başarı dileyerek son verdi. 

IGMG KGT Başkanı Zehra Karataş misafirleri selamlarken “Söz Rabbinin nimetini söyleyen Hilallerin günüdür. Sizler tıpkı sahâbîler gibi gönüllerin kapılarını aralayacaksınız’’ diyerek Cafer bin Ebûu Talip (a.s)’dan örnek verdi. Bunu başarabilmek için ise gerekli nasihatleri şu şekilde özetledi: “Kendinize inanın, sürekli öğrenin, yeni fikirlere açık olun, zamanınızı iyi değerlendirin, maneviyatınızı güçlendirin ve insanlara faydalı olmak için yollar arayın.” Karataş, seslerin değil sözlerin yükseldiği günün hayırlar getirmesini dileyerek konuşmasını bitirdi.

Yarışmaya teşrif eden ve desteğini hissettiren IGMG Kadınlar Teşkilatı (KT) Başkanı Handan Yazıcı bir arada olmanın mutluluğunu ifade ederken bu buluşmaların boşuna olmadığına vurgu yaptı. “Ümmetin dertleri ile dertleneceğiz. Derdi olanın davası, iddiası ve hayalleri olur. Bu hayaller ise ona yön verir.” şeklinde konuştu. 

2020 BİRİNCİSİ LİNZ’DEN

2020 Hilal Hitabet Yarışmasında 6 bölge yarıştı. Birinciliği Linz Bbölgesi’nden “Ensar ve Muhacir” konusu ile Arzu Ural elde etti. Hessen Bölgesi’nden “Ey İnsan Zaman Sensin” sunumu ile Ruzeyne Toker ikinci oldu. Üçüncülüğü ise Hannover Bölgesi’nden “Pandemide Yaşam” sunumu ile Feyzanur Zirek aldı.  

2021 BİRİNCİSİ HESSEN’DEN

2021 Hilal Hitabet Yarışmasında 5 bölge yarıştı. Birinciliği Hessen Bbölgesi’nden “Avrupa’ya Göçün 60. Yılı” ile Semanur Fırat kazandı. İkinciliği Ruhr- A Bölgesinden İclal Türker “Gencin Süsü Ahlak” ile elde etti. Hannover Bölgesinden Azra Hatice Yüksel “Gençler, Ümit Sizsiniz” sunumu ile üçüncü oldu. 

Katkı sağlayan diğer yarışmacıların bölgeleri ve konuları şu şekilde idi: Köln Bölgesinden Firdevs Kürkçü “Zor Seçim Arkadaşlık”, Hamburg Bölgesinden Neslişah Kurt “Kalp, Akıl ve Ruha Karşı Sorumluluklarımız”, Kuzey Bavyera Bölgesinden Begüm Kunduz “Sosyal Medya”, Bremen Bölgesinden Merve Algül “Teşkilat Bilinci” ve Güney Bavyera Bölgesinden İrem Yavuz “Helal ve Temiz Gıda”. 

Değerlendirme jüri heyeti başkanı ve Kadınlar Teşkilatı Eğitim Başkanı Elif Köse başkanlığında, Eğitim Başkanlığı Anasınıf Sorumlusu Nagihan Seyis ve Genel Merkez Hatibesi Selcan Demirci tarafından yapıldı. 

Programa güzellik katan bir başka unsur ise Hilal Kursu Mezunu ve KGT Kurumsal İletişim Komisyon Üyesi Nesibe Zümra Ergün tarafından sunulan ud resitali idi. Genç misafirler ise bu tür programlarda beraber olmayı özlediklerini ifade ederken misafirler yarışmadan memnun ayrıldıklarını dile getirdiler.(ik)

 

Hilal Hitabet Yarışması’nda dereceye girenlere ödülleri takdim edildi.

Reklam (İç Sayfa)

Pin It on Pinterest

Paylaş