Gündem

Sırp Lider Tehdit Etti: Bosna’da Yeni Bir Savaş Korkusu

Bosnalı Sırp lider Milorad Dodik kendi ordusunu kurma ve Bosna’dan bağımsızlık ilan etme tehditinde bulundu. Tehdit bölgede yeni bir savaş korkusu meydana getirdi.
02 Kasım 2021
Bosnalı Sırp lider Dodik, ülkede siyasi krizi tırmandırıyor. Dodik paralel bir devlet yapısı kuruyor. @shutterstock

Bosna-Hersek’i oluşturan entitelerden birisi olan Republika Srpska’yı temsil eden Sırp lider Milorad Dodik’in tehditleri ülkede yeni bir savaş korkusunu gündeme getirdi. Milorad Dodik, Bosna’yı bölen Dayton Anlaşmasının ilk hâline dönülmesini, dönülmezse Republika Srpska’nın bağımsızlığını ilan edeceği tehditinde bulundu.

Republika Srpska’yı Bosna Cumhurbaşkanlığı Konseyinde temsil eden Milorad Dodik, artık Bosna devletinin iflas ettiğini ve işlemez bir devlet hâline geldiğini, bunun için ayrı bir ordu, yargı ve vergi sisteminin kurulacağını açıkladı. Dodik’in Banja Luka’da bulunan Bosna ordusunun yerine kendi ordusunu kurma tehditi bölgede tansiyonu yükseltti.

Hırvatistan, Brçko kentine saldırılması hâlinde orduyu harekete geçireceğini bildirirken, direniş ve savaş yılları Bosna-Hersek’inin ilk Dışişleri Bakanı ve ardından Başbakanlık ve Cumhurbaşkanlığı Konseyi Başkanlığı ve üyeliği görevinde de bulunan Haris Silajdžić de Brcko kenti ve Drina nehri boyunca Bosna Hersek’in sınırlarının uluslararası toplum tarafından korunması çağrısında bulundu.

Silajdžić, bölgede olup bitenlerin arkasında Rusya’nın bulunduğuna dikkat çektiği açıklamasında Milorad Dodik’in tehditlerinin ciddiye alınmasını istedi.

Bir zamanlar Bosna Hersek Cumhurbaşkanlığı Konseyi Başkanlığı da yapan Milorad Dodik, Dayton Anlaşması’na geri dönülmesini istemiş bu olmazsa Bosna’dan ayrılarak bağımsız devlet kurma yolunda ilk adımın atılacağını söylemişti.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş