Gündem

Almanya’da Kiliseler Göçmenlerin Onurunun Korunmasını İstedi

Almanya’daki iki büyük kilisenin temsilcileri, siyasileri ve toplumu göçmenlerin insanlık onurlarının korunması için daha etkin çalışma yapmaya çağırdı.
Orhan Çetinkaya
05 Kasım 2021
Almanya'da kiliseler, göçmenlerin insanlık onurunun korunduğu bir politika istedi. @shutterstock

Almanya’daki kiliseler toplumu ve siyasetçileri göçmenlerin insanlık onurlarının korunması için daha aktif ve etkin çalışma yapılmasını istedi.

Almanya Piskoposlar Konferansı, Almanya Protestan Kilisesi ve Hristiyan Kiliseler Çalışma Birliği tarafından ortaklaşa yayımlanan bir bildirgeyle, kiliseler göç konusundaki ortak tutumlarını açıkladı.
Alman Piskoposlar Konferansı Başkan Yardımcısı Osnabrück Piskoposu Franz-Josef Bode, bildiri ile kiliselerin her türlü yabancı düşmanlığına karşı net bir duruş göstermek istediklerini vurguladı ve “İnsanlar ten renkleri ve dünya görüşleri nedeniyle tacize uğradıklarında ve incindiklerinde, bizim yerimiz onların yanındadır”, dedi.

Protestan Kilisesi Konsey Başkanı Heinrich Bedford-Strom da, Avrupa’nın mülteci politikasına değindiği konuşmasında Avrupa Birliğini’nin dış sınırları da dahil olmak üzere dünyanın pek çok yerinde mültecilerin onurunun ve haklarının hiçe sayılması ve ihlal edilmesisinin kabul edilemez olduğunu söyledi ve “Durum son derece utanç vericidir.” dedi.

Kiliseler, 216 sayfalık bildirgeleriyle, Avrupa mülteci politikalarında, insan haklarına dayalı sağlam bir reform yapılmasını istiyor.

Reklam (İç Sayfa)

Pin It on Pinterest

Paylaş