Gündem

Koronavirüs Avrupa’da Zirve Yaptı

Almanya, Avusturya ve Hollanda’da vaka sayıları pandemi başlangıcından bu yana en yüksek orana ulaştı. Her üç ülkede de aşılanma çağrıları yükselmeye başladı.
08 Kasım 2021
Almanya, Hollanda ve Avusturya'da aşısızlar için daha sıkı kısıtlamalar yapılması çağrısında bulunuldu @shutterstock

Almanya, Avusturya ve Hollanda’da koronavirüs vaka sayıları endişe verici boyutlara ulaştı. Almanya’da vaka gösterge sayısı pandeminin başlangıcından bu yana en yüksek seviyeyi gördü. En son açıklamaya göre Almanya’da gösterge sayısı 201,1’i buldu. Avusturya’da ise gösterge 599,6’ya yükseldi. Hollanda’da günlük vaka sayısı 12,024’e çıktı. Bu sayı pandeminin başlangıcından beri Hollanda en yüksek günlük vaka sayısı oldu.

Almanya’da hastalık sigortalarına bağlı olarak çalışan Doktorlar Birliği (KBV) Başkanı Andreas Gassen, gelişmeler karşısında yaptığı yorumda, önümüzdeki aylarda aşı olmamış herkesin kronavirüs hastalığına yakalanacağını söyledi ve tek çarenin aşılanma olduğuna dikkat çekti.

Almanya’da birçok hastanede yoğun bakım yatakları dolmaya başladı. Korona tedbirlerinin daha da sertleştirilmesine yönelik çağrılar da giderek artıyor.

Almanya’da hafta başından itibaren Saksonya eyaleti 2G kuralını hayata geçirdi. Bavyera Eyalet Başbakanı Markus Söder de iş yerinde korona salgınının yayılmasının önlenmesi için 3G kuralının sıkı bir şekilde uygulanması gerektiğini belirtti. Söder, işverenlerin çalışanlarına aşılı olup olmadığı veya test yaptırıp yaptırmadığını sormaya hakkı bulunduğunu ifade etti.

Alman Doktorlar Birliği Başkanı Klaus Reinhardt ise, koronavirüsün yayılmasının önüne geçilmesi için 2G kuralının ülke genelinde uygulanmasını önerdi. Özellikle hastanelerdeki yoğun bakım yataklarının yeniden dolmaya başladığına dikkat çeken Reinhardt, restoran, cafe, sinema, tiyatro ve kapalı alanlardaki etkinliklere sadece aşı yaptıranlar ile enfekte kaptıktan sonra iyileşenlerin alınması istendi.

Öte yandan virolog Jonas Schmidt-Chanasit ise 2G kurallarının etkisinin abartılmasına karşı uyarıda bulundu. Schmidt-Chanasit, 2G’nin ‘göstermelik bir güvenlik’ sağladığını söylerken, aşılı kişilerin de, olasılık daha düşük olsa bile enfekte olabileceği ve virüsü bulaştırabileceğini kaydetti. Schmidt-Chanasit, Koronavirüsün yayılmasını önlemek için tam anlamıyla güvenlik isteniyorsa bunun ancak aşılanmış olsa dahi herkese test uygulanarak gerçekleşebileceğı uyarısında bulundu.

Reklam (İç Sayfa)

Pin It on Pinterest

Paylaş