Gündem

CDU Genel Başkanlığı Adayı Braun: “Ezan, Din Özgürlüğüdür.”

CDU Genel Başkanlığına adaylığını açıklayan Helge Braun, Almanya'da camilerden ezan okunmasının, bu ülkede dini yaşama özgürlüğünün bir parçası olduğunu söyledi.
15 Kasım 2021
Almanya Başbakanlık Müsteşarı ve Armin Laschet sonrasında CDU Genel Başkan adayı Helge Braun, Almanya'da ezan okunmasının çok normal kabul edildiğini söyledi. @bild.live screen shot

Federal Almanya Başbakanlık Müsteşarı ve Armin Laschet sonrasında Hristiyan Demokrat Birlik (CDU) partisinin genel başkan adayı olan Helge Braun, Almanya’da camilerden ezan okunmasının, bu ülkede dini yaşama özgürlüğünün bir parçası olduğunu söyledi. Bild Live adlı internet yayınının “Die richtigen Fragen: Doğru Sorular” programına katılan Helge Braun, bu ifadeleri ile Almanya’da camilerde açıktan ezan okunmasına karşı olmadığını ifade etmiş oldu.

Alman basınında yer alan haberlere göre, Helge Braun, “Almanya’da (ezan okunması) çok tabiî kabul edilen bir şey” şeklinde konuştu.

Almanya’da Köln belediyesinin 2 yıl süreyle camilerden Cuma ezanı okunmasına belirli şartlarda izin vereceğini açıklamasıyla bir ezan tartışması başlamıştı. Bu arada, geçen Cuma günü Frankfurt yakınlarındaki Raunheim kasabası günde bir defa açıktan ezan okunmasına müsaade etmişti.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş