Gündem

Fransa’da Yeni Kriz: Paris Büyük Camisi Kendi İmamlar Konseyi’ni Kuruyor

Fransa'da hükümetin Müslüman toplumun temsilcisi olarak kabul ettiği Fransa İslam Konseyi'nin yanı sıra bir süre önce bu oluşumdan ayrılan Paris Büyük Camisi'nin de, kendi İmamlar Konseyi'ni kuracağı açıklandı.
16 Kasım 2021
Paris Büyük Camii, Fransa @Shutterstock

Fransa’da hükümet tarafından “radikal İslamcılık ile mücadele” iddiasıyla kurulması istenilen Ulusal İmamlar Konseyi (CNI), bölünmeye neden oldu. Fransa’da Müslüman toplumun temsilcisi olarak kabul edilen Fransa İslam Konseyi’nin (CFCM) yanı sıra bir süre önce bu oluşumdan ayrılan Paris Büyük Camisi’nin de, kendi İmamlar Konseyi’ni (CNI) kuracağı açıklandı.

Mart ayında CFCM’den ayrılan Paris Büyük Camisi’nden Fransız Haber Ajansı AFP’ye yapılan açıklamada, CFCM’den ayrılan diğer 3 federasyon; Fransa Müslümanları Birliği (RMF), Fransız Afrika Komorlar ve Antiller İslami Dernekleri Federasyonu (FFAIACA) ve Fransa Müslümanları (MF) ile birlikte İmamlar Konseyi’ni 21 Kasım’da kuracaklarını duyurdular.

Fransa İslam Konseyi’nden yapılan açıklamada ise Paris Büyük Camisi’nin girişimine sert tepki gösterildi. Yapılan açıklamada, 10 Kasım 2020’de CFCM’i oluşturan tüm federasyonların kurulacak Ulusal İmamlar Konseyi’ni onayladığını ve yeni oluşumun 18 Kasım 2020’de  Cumhurbaşkanı’na sunulduğu ifade edildi. CFCM, meşruiyeti olmadığını iddia ettiği bu yöndeki çalışmaları kınarken, Ulusal İmamlar Konseyi’nin ancak CFCM çatısı altında kurulabileceğine dikkat çekti. Bu amaç doğrultusunda Ulusal İmamlar Konseyi’nin etkin bir şekilde kurulması için Müslümanların tüm bölge temsilcileri 12 Aralık’ta Paris’te gerçekleştirilecek kongreye davet edildi.

Gündem | 20 Ocak 2021 Fransa’daki İslami Kuruluşlar: “Cumhurbaşkanına Sunulan Metin, Müslümanları Suçlayıcı ve Ötekileştirici” 20 Ocak 2021

Süreç “Fransa İslam’ı İlkeler Şartnamesi” İle Başladı

2020 yılında Fransız hükümetinin baskısıyla kurulması istenilen Ulusal İmamlar Konseyi’nin temel çerçevesini oluşturan Fransa İslam’ı İlkeler Şartnamesiyle birlikte CFCM içindeki anlaşmazlıklar oluşmuştu. Şartnamede yer alan bazı ifade biçimlerine onay vermeyen Millî Görüş Fransa İslam Konfederasyonu (CIMG) ve Fransa’daki Türk Müslüman Dernekleri Koordinasyon Komitesi (CCMTF) metne imza atmayı reddetmişti. Buna rağmen CFCM bünyesindeki diğer federasyonlar Cumhurbaşkanı huzurunda resmi olarak imza atmış, bu durumda kurum içinde bölünmeye işaret eder olmuştu.

Fransa İslam Konseyi’ne üye dört federasyon 17 Mart’da CFCM’in İcra Kurulundan çekildiklerini duyurmuştu. Paris Büyük Camii Federasyonu, Fransa Müslümanları Birliği, Fransa Müslümanları ile Afrika, Komorlar ve Antiller İslam Dernekleri Federasyonu tarafından yapılan ortak açıklamada Fransa İslam Konseyi’nin İcra Kurulundan nihai olarak çekilme kararı aldıklarını ilan etmişlerdi.

FRANSA İSLAM KONSEYİ’NDEKİ İÇ ANLAŞMAZLIKLARDA PARİS BÜYÜK CAMİİ DETAYI

Paris Büyük Camii rektörü Chems-eddine Hafiz, 30 Aralık 2020’de yapmış olduğu açıklamada Fransa İslam Konseyi (CFCM) önderliğinde kurulacak olan Ulusal İmamlar Konseyi projesinden beklenmedik bir şekilde çekildiğini duyurmuştu. Hafız’ın bu açıklamasında, CFCM bünyesindeki bazı federasyonları “İslamcı” ve “Fransa’ya düşman yabancı rejimlere bağlı grup” olarak nitelemesi büyük tepki toplamıştı. CFCM Başkanı Mohammed Moussaoui ise Paris Büyük Camisi Başkanı Hafız’ın suçlamalarını “şaşırtıcı ve gerçeklikten tamamen kopuk” ifadeleriyle eleştirmişti. (c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş