Gündem

Fransa’da Gece Yarısı İki Camiye Irkçı Saldırı

Fransa’da hafta sonu iki camiye İslam karşıtı saldırı gerçekleştirildi. İçişleri Bakanı, saldırganların bulunacağı sözünü verdi.
Mine Çelik
22 Kasım 2021

Fransa’nın doğusundaki Besançon şehrinde birbirine yakın Es Sounna ve Fontaine Ecu Camileri’nin duvarlarında İslam karşıtı ve ırkçı sembollerin çizildi. Irkçı saldırı, cumartesi sabah namazına giden cemaat tarafından farkedildi.

Doubs Valiliği’nden yapılan açıkalamada, cumayı cumartesine bağlayan gece Besanço’daki iki caminin duvarına Lorraine haçı çizildiği aktarıldı. Valiliğin bu eylemi şiddetle kınadığı kaydedilirken, olayla ilgili soruşturma başlatıldığı duyuruldu. Saldırı ile ilgili sosyal medya hesabından bir açıklama yapan İçişleri Bakanı Gerald Darmanin de Müslümanlara desteklerini iletirken, suçlu ya da suçkuların yakalanabilmesi için çalışmaların sürdüğünü aktardı.

5. Kez Saldırya Uğradı

Es Sunna Camisi, 2013 yılından beri beşinci kez saldırıya uğradı. Konu ile ilgili bildiri yayımlayan Franche-Comté bölgesi İslami Dernek (Centre Culturel Islamique de Franche-Comté) adına Khalid Jarmouni, bu olay “Müslümanların mabetlerine ve ibadet yerlerine karşı yapılmış bir suçtur” ifadelerini kullandı. Bu eylemlerin tek amacı nefret duygularını yayıp kendinden farklı olanı reddetmek olduğunu ifade etti.

“Medyada Kullanılan Müslüman Karşıtı İfadelerin Sonucu”

Paris Büyük Camii rektörü Chemseddine Hafiz da kişisel Sosyal Medya hesabında bu saldırıları, siyasilerin medyada kullanmış olduğu Müslüman karşıtı ifadelerin sonucu olduğunu söyledi. Bu tür eylemlere karşı sert tepki gösterip cezalandırmanın zamanı geldiğini sözlelerine ekledi.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş