Gündem

“Almanya’da Herkes ya Aşılı veya Hastalık Geçirmiş Olacak Ya da Ölecek”

Almanya Federal Sağlık Bakanı Spahn, herkese aşı mecburiyetini desteklemediğini ama, aşı olmayanların önümüzdeki günlerde koronavirüse yakalanacaklarını, ya da öleceklerini söyledi.
22 Kasım 2021
@shutterstock

Almanya’da, Avusturya’daki gibi herkese aşı mecburiyeti getirilip getirilmemesi tartışılırken artan koronavirüs vakaları karşısında Federal Sağlık Bakanı Jens Spahn, herkesi aşı olmaya çağırdı. Aksi takdirde “Bu kış sonunda Almanya’da herkes ya aşılı veya hastalık geçirmiş olacak ya da ölecek.” şeklinde konuşan Sağlık Bakanı Spahn, son günlerde aşı olmak isteyenlerin artmasını olumlu buldu.

Bakan Spahn’ın BioNTech’ten daha az aşı tedarik edileceği yönündeki açıklaması ise tartışmaya sebep oldu. Herkesin aşı olmasının istendiği bir dönemde böyle bir azaltmaya gidilmesinin anlamsız olduğunu ifade eden tepkiler sonrasında Bakan Spahn, yaptığı basın toplantısındaki açıklamasında, bu konuda bir iletişimsizlikten söz edilebileceğini, BioNTech ile birlikte Moderna aşısının da çok iyi aşı olduğunu ve Almanya’da aşı sıkıntısı çekilmeyeceğini açıkladı. BioNTech’de yaptığı açıklamada, aşı tedarikinde sorun çıkmayacağını açıkladı.

Aşı Mecburiyeti Gelsin

Robert Koch Enstitüsü’nün geçen hafta içinde Almanya için koronavirüs uyarısı yapması sorasında Almanya’da iki eyalet başbakanı aşı mecburiyeti getirilmesini istedi. Bakan Spahn genel bir aşı mecburiyetini desteklemediğini ama, aşılanmayanların önümüzdeki günlerde koronavirüse yakalanacaklarını ifade etti. Spahn, özellikle kliniklerdeki durumların çok dramatik olduğunu açıkladı.

Berlin Charité Aşı Araştırmaları Başkanı Prof. Dr. Erik Sander de “Aşıdan başka alternatif yok.” diyerek aşılanamaya dikkat çekti.

Bu arada, Bayveya Başbakanı Markus Söder’in yanı sıra Schleswig-Holstein Başbakanı Daniel Günther de aşı mecburiyetinden yana olduğunu açıkladı. Daha önce aşı mecbiriyetine karşı çıkan muhtemel hükümetin ortaklarından hür demokratların (FDP) da en azından bazı meslekler için aşı mecburiyetine olumlu baktığı açıklandı.

Çocuklar İçin Aşı

Öte yandan Almanya’da çocukların aşılanması konusuna da değinen Federal Sağlık Bakanı Jens Spahn, 5-12 yaş arası çocuklar için Aralık ayında 2.4 milyon doz korona aşısı geleceğini açıkladı. Almanya’da bu yaş grubunda 4.5 milyon çocuk bulunuyor.

Saksonya’da 400 Polis Koronalı

Bu arada Saksonya eyaletinde 400 polisin koronavirüs olduğu, 400 polis ile birlikte 600 polisin de karantinada bulunduğu açıklandı. Polis sendikası, sayıların hızla yükseldiğini bildirdi.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş