Gündem

Vakalar Tırmanıyor: Almanya Koronavirüs Kriz Komisyonu Kuruyor

Almanya tırmanan virüs vakaları üzerine özel bir Koronavirüs Kriz Komisyonu kuruyor. Komisyonu Alman ordusundan Tümgeneral Carsten Breuer yönetecek.
29 Kasım 2021
Almanya artan koronavirüs vakalarına karşı kriz komisyonu kuruyor. Ülkede yeni tedbirler konuşuluyor. @Shutterstock

Almanya, ülkede yükselen korornavirüs vakalarının sürekli artış göstermesi üzerine özel bir kriz komisyonu kuruyor. Başbakanlıkta kurulacak olan Koronavirüs Kriz Komisyonu’nu Alman ordusu yönetecek.

Gelecek hükümetin koalisyon ortaklarından Hür Demokrat Parti (FDP) Genel Başkanı Christian Lindner komisyonun başında bir tümgeneralin bulunacağını açıkladı. Süddeutsche Zeitung gazetesi ilgili tümgeneralin Tümgeneral Carsten Breuer olduğunu yazdı. Tümgeneral Carsten Breuer, Alman ordusunun sivil hizmetler amacıyla oluşturduğu Berlin Bölgesel Vazifeler Komutanlığı komutanı olarak görev yapıyor.

Almanya Koronavirüs Kriz Komisyonu’nda federal hükümetin yanı sıra eyalet hükümetleri ve diğer yerel idarelerin temsilcileri de yer alacak. Komisyonun bu hafta işbaşı yapması bekleniyor.

Vaka Göstergesi giderek artıyor

Bu arada, Almanya’da korona virüs vaka göstergesi giderek artıyor. Robert Koch Enstitüsü’nün açıklamalarına göre her 100 bin kişiye göre vaka gösterge sayısı 452,4‘e yükseldi. Bu sayı dün 446,7 iken bir hafta önce de 386,5 olmuştu.

Temas Oranı Azaltılmalı

Mevcut hükümetin sağlık Bakanı Jens Spahn alınacak olan tedbirlerin acilen uygulanmaya konulmasını, temas oranlarının azaltılmasını, kapalı alanlarda 2G ve maske kuralının uygulanmasını istedi.

Yeni hükümetin ortağı Yeşiller’in Eş Başkanı Annalena Baerbock da, 9 Aralık’ta yapılacak olan federal hükümet ile eyalet hükümetleri toplantısının hemen yapılması çağrısında bulundu.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş