Gündem

Fransa’da 3 Federasyon, “Fransa İslamı Prensipler Tüzüğü”nü İmzalamayı Kabul Etti

Fransa'da tartışmalara neden olan "İslami Prensipler Tüzüğüne" imza atmayan, Millî Görüş İslam Konfederasyonu, Fransa’daki Türk ve Müslümanlar Koordinasyon Komitesi ve Tebliğ Cemaati, tüzüğü imzalayacaklarını açıkladılar.
27 Aralık 2021
Fransa'da İslami Kuruluşlar, "Fransa islamı Prensipler Tüzüğü" nü imzalayacak. @Paris Büyük Camii

Fransa Millî Görüş İslam Konfederasyonu (CIMG), Fransa’daki Türk ve Müslümanlar Koordinasyon Komitesi (CCMTF) ve Tebliğ Cemaati, tartışmalara neden olan  “Fransa İslamı Prensipler Tüzüğü”nü imzalama kararı aldı. İslami kuruluşlar yaptıkları ortak açıklamayla, söz konusu tüzüğün imzalayacaklarını duyurdular.

Yapılan basın açıklamasında, “Fransa İslamı Prensipler Tüzüğü” sürecine açıklık getirilirken, tüzüğe imza atmayan federasyonların bu tüzüğün hazırlanmasında rol aldıkları hatırlatıldı. 17 Ocak 2021’de yapılan toplantılar sorası Fransa İslam Konseyi’ne (CFCM) bağlı bölge temsilcilerinin katkılarıyla tüzüğün hala değiştirilebileceği konusunda hem fikir kalındığı belirtildi. Ancak 18 Ocak 2021’de tüzüğün 5 federasyon tarafından alelacele imzalamasının problemli sürecin yaşanmasına neden olduğuna vurgu yapıldı. Metninin daha iyi olması yönünde 3 federasyonun yürüttüğü diyalog sürecinin ise kesin bir ret olarak algılandığı kaydedildi.

Açıklamada, “Bu tüzüğün dengeli ve gerçekçi olması için iyileştirmenin gerekli olduğunu düşündüğümüz bazı kısımlardan açıkça bahsettik. Fransa’daki Müslümanlardan en geniş desteği almak için metni CRCM’lere ve CDCM’lere sunma talebimize ek olarak, belirli paragrafları yeniden düzenlemeyi önerdik. Bunu yaparken, tek kaygımız, temel ilkelere zarar verecek ihtilaflardan kaçınmak ve metnin Fransa’daki Müslümanlar ve her şeyden önce imamlar tarafından kabul edilmesini sağlamaktı.” ifadeleri kullanıldı,

Yaşanan sürecin giderek, Fransa’da Müslümanlara zarar veren tehlikeli bir bölünme ortamının oluşmasına bahane gösterildiği hatırlatılarak, ülkenin içinden geçmekte olduğu bu kritik anda Müslüman inancının temsili organlarını üzücü bir şekilde etkileyen bu bölünmenin, Müslüman kuruluşları inisiyatif almaya sevk ettiğine vurguda bulunuldu. Açıklamada “Bizim en büyük kaygımız, Fransa’daki Müslümanların birliği ve ulusal birlik için çalışmaktır.” diye kaydedildi.

CFCM  Federasyonun İmza Kararını Memnuniyetle Karşıladı

Yapılan açıklamada Fransa İçişleri Bakanı Gerald Darmanin’in, Fransa İslam Konseyi’nin öldüğü yönündeki açıklamasına da tepki gösterildi. İslami kuruluşlar bu açıklamadan büyük üzüntü duyduklarını ifade ettiler.

Fransa islam Konseyi’nden yapılan açıklamada da 3 federasyonun Fransa İslamı Prensipler Tüzüğü’nü imzalama kararından memnuniyet duyulduğu ifade edildi.

Hükümet “İslam Forumu” Düzenleyecek

Öte yandan Fransa’da hükümetin ocak ayında Fransa’da Müslümanların çatı kuruluşu olan Fransa İslam Konseyi olmadan, Fransa İslam Forumu düzenlemek istediği açıklandı. Fransız medyasında yer alan haberlere göre, bir senedir çalışma özelliğini yitirdiği iddia edilen 2003 yılında kurulan Fransa İslam Konseyi  dışında yeni bir oluşumun gündemde olduğu kaydedildi. Bu amaç doğrultusunda hükümetin ocak ayında Fransa İslam Forumu düzenleyeceği kaydediliyor.

Süreç “Fransa İslam’ı İlkeler Şartnamesi” İle Başladı

2020 yılında Fransız hükümetinin baskısıyla kurulması istenilen Ulusal İmamlar Konseyi’nin temel çerçevesini oluşturan Fransa İslam’ı Prensipler Tüzüğü ile birlikte CFCM içindeki anlaşmazlıklar oluşmuştu. Tüzükte yer alan bazı ifade biçimlerine onay vermeyen Millî Görüş Fransa İslam Konfederasyonu (CIMG),  Fransa’daki Türk Müslüman Dernekleri Koordinasyon Komitesi (CCMTF) ve Tebliğ Cemaati metne imza atmayı reddetmişti. Buna rağmen CFCM bünyesindeki diğer federasyonlar Cumhurbaşkanı huzurunda resmi olarak imza atmış, bu durumda kurum içinde bölünmeye işaret eder olmuştu.

Fransa İslam Konseyi’ne üye dört federasyon 17 Mart’da CFCM’in İcra Kurulundan çekildiklerini duyurmuştu. Paris Büyük Camii Federasyonu, Fransa Müslümanları Birliği, Fransa Müslümanları ile Afrika, Komorlar ve Antiller İslam Dernekleri Federasyonu tarafından yapılan ortak açıklamada Fransa İslam Konseyi’nin İcra Kurulundan nihai olarak çekilme kararı aldıklarını ilan etmişlerdi.

Fransa İslam Konseyi’ndeki İç Anlaşmazlıklarda Paris Büyük Camii Detayı

Paris Büyük Camii rektörü Chems-eddine Hafiz, 30 Aralık 2020’de yapmış olduğu açıklamada Fransa İslam Konseyi (CFCM) önderliğinde kurulacak olan Ulusal İmamlar Konseyi projesinden beklenmedik bir şekilde çekildiğini duyurmuştu. Hafız’ın bu açıklamasında, CFCM bünyesindeki bazı federasyonları “İslamcı” ve “Fransa’ya düşman yabancı rejimlere bağlı grup” olarak nitelemesi büyük tepki toplamıştı. CFCM Başkanı Mohammed Moussaoui ise Paris Büyük Camisi Başkanı Hafız’ın suçlamalarını “şaşırtıcı ve gerçeklikten tamamen kopuk” ifadeleriyle eleştirmişti.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş