Toplum

ABD’de Michigan Eyaleti 1 Şubat’ı Dünya Tesettür Günü Kabul Etti

Amerika Birleşik Devletleri’nin Michigan Eyaleti, 1 Şubat gününü Dünya Tesettür Günü olarak kabul etti.
04 Şubat 2022
Michigan Eyalet Senatosu, senatör Stephanie Chang'in girişimleri ile 1 Şubat'ı Dunya Tesettür Günü olarak kabul etti. @hautehijab

Michigan Eyalet Senatosunda yapılan bir oturumda, 1 Şubat gününün Dünya Tesettür Günü olarak kabul edilmesi kararlaştırıldı. Stephanie Chang öncülüğündeki 8 senatörün imzası ile verilen önerge oy çokluğuyla kabul edildi. Önergenin kabul edilmesiyle Michigan’da 1 Şubat her yıl “Dünya Tesettür Günü” olarak anılacak.

Dünya Tesettür Günü’nün dinî müsamaha, kültürlerarası anlayış ve uluslararası dayanışma olduğuna dikkat çekilen Senato kararında, 1 Şubat’ın Dünya Tesettür Günü (World Hijab Day) olarak kabul edilmesiyle Müslümanlara karşı ön yargılarla mücadele eden Amerikan Müslüman toplumu öncülerinin bu aksiyon ile tesettürlü olmanın bir seçim ve özgürlük olduğuna, ve insanları İslam hakkında bilgilendirdiklerine dikkat çekildi.

Dünya Tesettür Günü (World Hijab Day) bundan 10 yıl önce Amerika Birleşik Devletleri’ndeki bir grup Müslüman kadın tarafından başlatılmıştı. Aksiyonla tesettürlü olmayan kadınların bir gün tesettür giyerek topluma çıkmaları ve Müslüman kadınların tesettürle toplumda nasıl karşılandıklarını tecrübe etmeleri amaçlanmıştı.

Yaklaşık 10 milyon nüfusu bulunan Michigan eyaletinde 300 bin Müslüman yaşıyor.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Almanya’da 1 Haziran’dan İtibaren Neler Değişecek?

Almanya’da 1 Haziran 2022'den itibaren tüketiciler için çok şey değişecek. Aylık 9 Euro’luk ulaşım biletinin yanı sıra benzin fiyatları ucuzlayacak, bazı ülkelerden alınan yabancı ehliyetler kolayca değiştirilebilecek. 3. aşı yaptırmayanların aşı sertifikaları geçersiz sayılacak.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş