Gündem

Atina’da İslam Düşmanlığı Protesto Edildi

Atina’da yaşayan Müslümanlar, geçen hafta bir mescide yapılan bombalı saldırıyı ve son dönemlerde Yunanistan’da artışa geçen İslamofobik eylemleri protesto etti.
07 Şubat 2022
Atina'da İslamofobi protestosu: “Faşistler Mahallelerimizden Dışarıya”, “İslamofobi’ye Hayır” @birlikgazetesi.org

Yunanistan’ın başkenti Atina’da ülkede yaygınlık kazanmaya başlayan İslamofobik saldırılarla göçmen düşmanlığı protesto edildi. Protesto, özellikle göçmen Müslümanların katılımı ile gercekleşti. Protesto gösterisi, geçen hafta bir mescidin bombalı saldırıya maruz kalması üzerine düzenlendi.

Ayrıca, göçmen toplulukları ile içinde dayanışmayı amaçlayan gösterilerle dünya kamuoyunun dikkati Yunanistanda yaygınlaşan İslamofobik saldırılara çekilmek istendi. Göstericiler, Atina’daki Fix Park’ta toplandı. Ellerinde İslam ve göçmen düşmanlığını kınayan afişlerle yürüyen protestoculara ülkedeki sivil toplum kuruluşlarından da destek geldi. Yürüyüşte “Faşistler Mahallelerimizden Dışarıya”, “İslamofobi’ye Hayır” yazılı pankartlar taşındı.

Yürüyüşe Yunanistan Pakistanlılar Birliği, Bangladeşlilerin Hakları Konseyi, Sudanlı, Kamerunlu, Faslı, Kübalı göçmenler katılırken, SİRİZA Partisi ile insan hakları savunucu platformları da destek verdi.

Yürüyüşe katılanlar Bizaniu caddesinde bombalı saldırıya uğrayan Mescidin önüne kadar geldi ve burada yapılan konuşmaların ardından yeniden olaysız bir şekilde sloganlar atarak Fix parka geri döndüler.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş