Gündem

Hollanda’da Polis Irkçı Saldırıya İlgisiz Kaldı

Hollanda’nın Giethorn kasabasında Türkiye kökenli Hatice Yılmaz ve 15 yaşındaki oğluna karşı yapılan ırkçı saldırılara karşı polisin ilgisiz kalması eleştirilere yol açtı.
07 Şubat 2022
Hollanda’nın Giethorn kasabasında polis bir Türk kökenli anne ile oğlunun ırkçı saldırılarının belgelerini yok etti. @shutterstock

Hollanda’nın turistik Giethoorn kasabsında belediye ve polisin Türkiye kökenli Hatice Yılmaz ve 15 yaşındaki oğlunun uzun süredir hedef olduğu ırkçı tacize karşı yeterince adım atmadığı ortaya çıktı.

Doğu Hollanda Savcılığı, ırkçı saldırganlık karşısında belediye ve polisin gerekeni yapmadığını kabul ederek, dava dosyasının yeniden açılacağını bildirdi.

Hollanda’daki kamu yayıncısı NOS’ta yayımlanan haber programı Zembla’ya göre, 2630 nüfuslu kasabada yaşayan tek Türkiye kökenli kişiler olan Hatice Yılmaz ve 15 yaşındaki oğlu Yusuf, 2020 yılından bu yana ırkçı saldırılara maruz kaldı.

Programda yayımlanan güvenlik kamerası kayıtlarına göre, 14-18 yaş arasındaki bir grup genç, akşamları anne Hatice Yılmaz ve oğlunun yaşadığı evin önüne gelerek “Yabancılar kendi ülkenize defolup gidin”, “Kanser Türkler köyümüzden defolun” gibi ırkçı sloganlar atıyor. Hollandalı gençler, zaman zaman da Hatice Yılmaz’ın otomobiline tekme atarak, aynasını kırıyor.

Hatice Yılmaz durumu polise bir kaç kez polise bildirse de polis bütün bu eylemleri, “gençlerin yaramazlığı” olarak değerlendirerek iki kez şikayet başvurusunu geri çevirdi.Programa göre, polis, ırkçılık beyanlarını hafife alarak kanıtları kaybetti ve savcılığı da kanıtların yok edilmesi hakkında bilgilendirmedi.

Savcılık, delil yetersizliği nedeniyle kapatılan dava dosyasının yeniden ele alınacağını açıkladı.

 

 

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş