Gündem

Zelenskiy: “İşgalciler Yaklaşık 500 Bin Ukraynalıyı Rusya’ya Çıkardı”

 Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Rus güçlerinin ele geçirdikleri topraklardan yaklaşık 500 bin Ukraynalının Rusya'ya çıkarıldığını söyledi.
22 Nisan 2022
Rusya'nın Ukrayna'ya karşı açtığı savaş devam ederken, Ukrayna ordusunun tekrar kontrolü sağladığı Lviv Oblast'ına bağlı Shehyni köyünde Ukraynalı vatandaşlar, Polonya'nın Medyka sınırını geçmek için sevdiklerini geride bırakmaya devam ediyor. @aa

 Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy, Portekiz Parlamentosuna video konferans yoluyla hitabında, “Rus işgalciler işgal ettikleri topraklardan daha şimdiden en az 500 bin vatandaşımızı (Rusya’ya) çıkardı. Bu tehcirdir, geçmişin en korkunç totaliter rejimlerin yaptığı budur.” ifadesini kullandı.

Sınır dışı edilen Ukraynalıların evraklarına el konulduğunu ve iletişimden mahrum bırakıldığını belirten Zelenskiy, “Vatandaşlarımız, Rusya’nın uzak bölgelerine dağıtılıyor.” dedi.

Zelenskiy, 57 günlük tam kapsamlı bir savaşta Rusya tarafından ele geçirilen yaklaşık 1000 yerleşim yerini kurtardıklarını ancak hala işgal edilen kent ve yerleşim yerlerinin daha da fazla olduğunu vurguladı.

Rus işgaline karşı savunmak için özgür dünya halklarından ülkesine silah yardımında bulunmalarını talep ettiklerini kaydeden Zelenskiy, “Leopard tankları, zırhlı araçlar, Zıpkın gemisavar füzeleri bunlar sizin sahip olduğunuz ve Avrupa’nın özgürlüğünü korumaya yardımcı olabileceğiniz şeyler. Bu nedenle bu yardımı bize sağlamak için ülkenize başvuruyorum.” diye konuştu. (aa)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş