Dünya

Hasene Yardım Derneği Cibuti’de 3 Cami İnşa Etti

Hasene Yardım Derneği, Cibuti’de cami olmayan yerleşim yerlerinde üç cami inşa etti.
MURAT KUBAT
27 Nisan 2022
@Camiahaber

Dünyanın farklı coğrafyalarında insani yardım çalışmaları yürüten Hasene derneği Cibuti’de cami olmayan yerleşim yerlerinde toplam üç cami inşa etti. Ableytim, Adoyla ve Kalaqassa yerleşim yerlerinde inşa edilen camilerle insanlar artık açık havada ve zor şartlar altında değil, daha rahat ortamda ibadetlerini yapabilecek. Kalaqassa’da Yusuf ve Halime Yücel Camii, Adoyla’da Habibetullah Camii ve Ableytim’de ise Resul ve Hatice Öztürk Camii inşa edildi.

camilerin her biri yaklaşık 120 kişilik kapasiteye sahip

Çalışmaları yerinde takip eden Hasene Berlin temsilcisi Murat Şekerci şu bilgileri aktardı: “Camiiler kırsal alanda inşa edildi. Buradaki insanlar daha önce etrafını taşla çevirmiş oldukları açık havada, güneşin altında namazlarını eda ederlerken, şimdi etrafı ve üzeri kapalı şekilde inşa edilen camilerde ibadetlerini yapabilecekler. Camilerin her biri yaklaşık 120 kişilik kapasiteye sahip. Köylerin muhtaları ve ileri gelenleri yapılan camilerden dolayı memnuniyetlerini dile getirdi ve köy halkının çokca dua ettiğini ifade etti.”

Toz toprak içerisinde namaz kılıyorlardı

Şekerci, Cibuti’de ortalama hava sıcaklıklarının 30-35 derece yazın ise 50 derecelere kadar ulaştığını belirtirken, “Buradaki ahalinin rüzgar sebebiyle toz toprak içerisinde namaz kıldıkları oluyor. Senede birkaç defa da olsa, yağan yağmurlar da açık havada kılınan namazı zorlaştırabiliyor. Bu şartlar yapılan camiilerin önemini ortaya koyuyor. Artık buradaki köylüler gölgede, daha iyi bir ortamda namazlarını eda edebilecekler. Destek olanlardan Allah razı olsun.” diye konuştu.

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş