Toplum

Almanya’da Bakanlar Kurulu Onayladı: Ek Çocuk Parası ve Enerji Yardımı Geliyor!

Almanya’da vatandaşı rahatlatmak için planlanan ekonomik destek programı Bakanlar Kurulu tarafından onaylandı. Vatandaşları 300 Euroluk enerji paketi, 100 Euroluk ek çocuk parası ve 9 Euroluk bilet uygulaması bekliyor.
27 Nisan 2022
@shutterstock

Almanya’da planlanan ekonomik destek programı Bakanlar Kurulu tarafından onaylandı. Vatandaşları maddi açıdan rahatlatması hedeflenen söz konusu destek programı, 100 Euroluk ek çocuk parası, 300 Euroluk enerji paketi, ve 9 Euroluk bilet uygulamasını içeriyor.

100 Euroluk Ek Çocuk Parası

Alman hükûmeti ailelere çocuk başına 100 Euro’luk yardım konusunda karar aldı. Yapılan yardım ile hedefin, aileleri, artan enerji fiyatları noktasında bir nebze rahatlatmak olduğu aktarıldı. Sosyal yardım alan kişilere ise 200 Euro yardım yapılacağının altı çizildi. Ödemelerin, 2021 yılında yapılan aile bonusunda olduğu gibi aile kasaları üzerinden gerçekleştirileceği bildirildi. Ayrıca planlanan yardımın çocuk parasına ek olarak ödeneceğinin altı çizildi.

300 Euroluk Enerji Yardımı

Almanya’da koalisyon hükûmetinin, artan enerji fiyatlarının vatandaşlara yansımasını azaltmak üzere planladığı 300 Euroluk enerji yardımı Bakanlar Kurulu tarafından onaylandı. Almanya’daki vergi mükellefi olan tüm çalışanlar 300 Euroluk enerji desteğinden faydalanabilecek. Kararda, “Vergi mükellefi olan her bir kişiye bir defaya mahsus mevcut maaşına ek olarak 300 Euro ödenecek” ifadesi yer alırken, bu yardımlar, çalışanlara işverenler tarafından ödenecek.

Diğer yandan bu yardımın vergiye tabi olduğu ifade edildi. Buna göre yüksek vergi oranı olan maaşlarda kalan yardım miktarı daha düşük olacak. Vergiden muaf meblağ sınırının altında kalan maaşlara ise 300 Euro’nun tamamı eklenecek. Serbest meslek sahipleri ise enerji yardımını yıllık gelir vergilerinden 300 Euro düşebilecek.

9 Euro’luk bilet uygulaması

Uygulama, haziran ayından itibaren her bir ay için alınan 9 Euro ödenen biletler 3 ay boyunca Almanya genelinde geçerli olacak. Buna göre, haziran ayı boyunca 9 Euro ödeyerek Berlin’de toplu taşıma bileti alan bir kişi, aynı biletle Hamburg veya Münih’teki toplu taşıma araçlarını da kullanabilecek. 9 Euro’luk biletler sadece internet üzerinden satılacak. Yaklaşık 2.5 milyar euroluk masrafı ise federal hükümet üstlenecek.(c)

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Kardeşlik ve Dayanışma Coşkusu

İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG) Kardeşlik ve Dayanışma Günü Belçika’nın Hasselt kentinde binlerce kişinin katılımı ile yapıldı.

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş