Gençlik

Avrupa’da Ramazan Ayında Camiler Gençler İle Şenlendi

İslam Toplumu Millî Görüş Gençlik Teşkilatları ramazan ayı boyunca bölgelerde ve şubelerde düzenlenen Hayırlı Gece programlarıyla camileri gençlerle doldurdu.
08 Mayıs 2022
Avrupa’da Ramazan Ayında Camiler Gençler İle Şenlendi @camiahaber

İslam Toplumu Millî Görüş (IGMG)’e bağlı Gençlik Teşkilatlarının (GT, KGT) ramazan ayında geleneksel hâle getirdiği, bölge ve şubelerde düzenlenen Hayırlı Gece programlarında binlerce genç bir araya geldi. Kadınlar Gençlik Teşkilatı (KGT) bu yıl ramazan ayında ‘‘En güzel isimler Allah’ındır. O hâlde ona güzel isimlerle dua edin.” ayetinden yola çıkarak Hayırlı Gece’lerin sloganını “O’nun (c.c.) adıyla…” şeklinde belirledi.

2 BİNİ AŞKIN GENÇ KATILDI

Hayırlı Gece programları ile gençlere ramazan ayının önemini anlatmak, her gecesinin kıymetli olduğunu belirtmek ve ramazanı manevi iklimde geçirmeye teşvik etmek amaçlandı. 34 farklı bölgede düzenlenen Hayırlı Gece programlarına 2 bini aşkın genç kız katıldı. İki yıllık salgın sürecinden sonra camilerde düzenlenen programlar birlik, beraberlik ve kardeşlik ruhunun yeniden hissedilmesini sağladı.

@camiahaber

FİTRE, ZEKÂT ÇALIŞMALARININ ÖNEMİ VURGULANDI

Kadınlar Gençlik Teşkilatı Başkanı Zehra Karataş camia habere yaptığı açıklamada, ‘‘Hayırlı Gece programları gençlerimiz tarafından bu yıl da büyük ilgi gördü. İki yıldır çevrim içi düzenlenen programların ardından camilerin gençler ile şenlendiğini görmek bizleri memnun etti. Programlarımızda sohbetler edildi, iftarlar yapıldı. Ayrıca Hasene derneği vesilesiyle kumanya dağıtımında bulunan bir gözlemci, gittiği ülke ve orada yaşayan halkın yaşam şartları hakkında gençleri bilgilendirdi. Ramazan ayına özel fitre ve zekât çalışmalarının önemi ve Müslüman gençlerin bu ibadetlere dahil olması, mazlum ve mağdur kardeşlerimizin desteklenmesi gerektiği vurgulandı.’’ dedi.

BİNLERCE GENÇ HER GÜN HATİM YAPTI

Ramazan ayına özel “1 Günde 1 Hatim” çalışmasına da değinen Karataş, “Binlerce gencimiz ile birlikte her gün bir hatim yaptık. Gençlerimiz önceden belirlenen sayfalarını her gün okudu ve böylece ramazan ayı boyunca hem binlerce Müslüman kardeşiyle birlikte bir hatim yapmış hem de 30 gün boyunca okuduğu sayfayı ezberlemiş oldu.” diye kaydetti. Ayrıca yaşlılara özel olarak götürülen iftariyeliklere değinen Karataş, “Ramazan ayında büyüklerimizi, önden gidenlerimizi de unutmadık. Gençlerimiz yakınlarındaki yaşlılarımıza ‘Sefer tası’ projesiyle iftariyelikler hazırlayarak evlerine kadar götürdüler. Bu vesileyle onları ziyaret edip, hasbihâl ettiler.” dedi.

GENÇLİK TEŞKİLATI DA GENÇLERİ RAMAZANDA BULUŞTURDU

İslam Toplumu Millî Görüş Gençlik Teşkilatı da çeşitli bölgelerde “Hayırlı Gece” programlarında binlerce genci bir araya getirdi. Gençler, Kur’ân-ı Kerîm okudu, sohbetler gerçekleştirdi, birlikte hem ibadet etti hem de kardeşliklerini pekiştirdi.

VİYANA’DA 130 GENÇ BİR ARAYA GELDİ

Buna göre Viyana İslam Federasyonu (VIF) Gençlik Teşkilatı 9 Nisan akşamı Gänserndorf Camii’nde Hayırlı Gece Programında buluştu. 130’un üzerinde gencin katıldığı Hayırlı Gece programı, iftar ile başladı ve sabah namazı ile sona erdi.

“Cep Telefonu ve Sosyal medyanın ayrı bir ilmihali var”

Yoğun bir katılım ile iftar ikramı ile başlayan Hayırlı Gece programı, IFW Gençlik Başkanı Enes Pek’in hitabeti ile devam etti. Konuşmasında, cep telefonu kullanımı ve sosyal medya hakkında konuşan Pek, bunların ayrı bir ilmihali olduğunu söyledi. Pek ayrıca Allah’ın rahman ve rahim sıfatlarına değindi.

“ALLAH TEÂLÂ’YA BİZİ MÜSLÜMAN YARATTIĞI İÇİN HAMD ETMELİYİZ”

Enes Pek, Allah’a hamd edilmesi gerektiğini belirtirken, “Allah Teâlâ’ya bizi Müslüman yarattığı için hamd etmeliyiz. Ümmeti Muhammed eylediği için hamd etmeliyiz. Rızkımızı üstlendiği için hamd etmeliyiz. Ayıplarımızı örttüğü için hamd etmeliyiz. Bizi İslam dini için çalışanlardan yarattığı için hamd etmeliyiz.” diye konuştu.

Viyana hafızlık öğrencileri imamlığında ve müezzinliğinde teravih namazı kılındı ve ardından program toplu zikir, hatim ve sohbet ile devam etti. Sahura kadar devam eden Hayırlı Gece programı, sabah namazının kılınması ile sona erdi.

@camiahaber

DÜSSELDORF’TA DA YÜZLERCE GENÇ BİR ARAYA GELDİ

IGMG Düsseldorf Bölgesi’nde de 16 Nisan 2022 tarihinde Hayırlı Gece programı düzenlendi. Yüzlerce gencin katılım sağladığı programda IGMG Düsseldorf Bölge Başkanı Bayram Kılıç ve Gençlik Teşkilatı Başkanı Yusuf Gönç kısa konuşma yaptı. Ardından teravih namazı, zikir, hatim ve sohbet ile gençler maneviyat dolu bir gece geçirdi.

GENÇLER KONUŞTU:

“RAMAZANDA ÖZLEDİĞİMİZ ÜMMET RUHUNU TEKRARDAN TATTIK”

Köln’de düzenlenen Hayırlı Gece’ye Bulgaristan’dan gelen bir hatibe katıldı. Bulgaristan’da yaşamış Müslümanların dillerinin, dinlerinin ve kültürlerinin kaybına değinen konuşmacı, Avrupa’daki camilerimize, birlik ve beraberlik ruhuna sahip çıkmanın önemini vurguladı. Açıkçası yüzlerce gencin aynı anda orada olması herkesi heyecanlandırdı.

Nergiz Yazıcı

Hamm Pelkum’da gerçekleştirdiğimiz Hayırlı Gece programımıza Kuzey Ren-Vestfalya eyaletinden 79 genç kız katıldı. Zikirler, dualar, sohbetler eşliğinde güzel bir gece geçirdik. Gecenin sonunda Hz. İbrahim (a.s.)’ın “Sevdiğin bir şeyi kardeşine hediye et” uygulaması ile keyifli vakit geçirdik.

Gözde Dize 

Berlin Bölgesi olarak Hayırlı Gece ve iftar programımızı iki yıl sonra ilk kez yüz yüze gerçekleştirdik. Programımıza 105 genç kız katıldı. Rabbimizin güzel isimleri ile tanıştık ve O’nun isimlerini zikrederek, ilahilerle gecemizi tamamladık. Gençlere Esmâ-ül Hüsnâ’ları “Button” olarak hediye ettik ve birbirlerine tanıtmalarını istedik.

Nazmiye Nur Başakkıran

Düsseldorf Bölgesi olarak 8 Nisan’da Hayırlı Gece’mizi gerçekleştirdik. 100 genç kızın katılımıyla maneviyat dolu bir iftar programı gerçekleştirdik. Nesrin Ünal, Esmâ-ül Hüsnâ’yı anlattı. Konu güzel olunca, sohbette pür dikkat dinlendi. Hep birlikte iftar yapmak hepimize iyi geldi.

Semanur Yadigaroğlu

KGT Hessen olarak Hayırlı Gece’mizi bu sene Hattersheim şubesinde gerçekleştirdik. Hessen eyaletinin farklı şehirlerinden 150’yi geçkin kardeşimiz katılım sağladı. Rabbimizin isimlerinin sırları ve mucizeleri hakkında bilgi edindik, zikir çektik ve ilahi söyledik. Ardından hep birlikte iftarımızı açtık ve teravih namazını kıldık. Özlediğimiz ümmet, birlik ve kardeşlik ruhunu tekrar tatmış olduk.

Ravza Kahraman

KGT Hannover Bölgesi olarak 9 Nisan’da Hayırlı Gece’miz için 80 kardeşimiz ile bir araya geldik. Osmanlı mutfağımızdan çeşm-i nigar çorbası ve maklube gibi çeşitli lezzetler ile iftarımızı açtık. Maneviyat ve uhuvvet kokan bir ortamda Rabbimizin esmâları hakkında sohbet ettik ve yine O’nun (c.c.) güzel isimleri ile birlikte dualar ettik. Rabbimizi zikretmenin devamlılığı niyeti ile tesbihler çektik ve şubelerimizin hazırladığı ramazan manileri ile muhabbetle yarıştık. Sahurdan sonra programımızı sonlandırdık.

Büşra Duran Kabaktepe

Hafız öğrenciler teravih namazı kıldırdı. Dualar edildi, zikirler yapıldı, dolu dolu bir program oldu. Allah yüzlerce genci bir araya getiren ve bu programda emeği geçen tüm kardeşlerimizden razı olsun.

Ali Uçar

Güzel bir kardeşlik ortamı vardı. Beraber iftar yaptık, namaz kıldık, sohbet ettik. Kardeşliğimiz bu program vesilesiyle pekişti.

Buğra Saral

Reklam (İç Sayfa)

en çok okunanlar

Reklam

Pin It on Pinterest

Paylaş